Zahmlievanie masiek a okuliarov

Zahmlievanie masky pri potápaní, alebo šnorchlovaní môže byť nepríjemne, dokonca i nebezpečné. Hmla nielen, že prekáža vo výhľade, môže vás zneistiť, môže blokovať komunikáciu, môžte vďaka nej stratiť orientáciu, či dokonca svojho buddyho.

Prečo sa maska zahmlieva ? Všetok vzduch obsahuje vlhkosť. Len čo si nasadíte masku na tvár, vydýchnete nosom vlhký teplý vzduch. Vlhkosť sa postupne zráža do mikroskopických kvapiek, ktoré sa chemickým pôsobením molekúl viažu na seba a vytvoria nepriepustnú hmlu. Sami o sebe by tak pekne nedržali pokope, ideálnym miestom pre ich zachytenie sú drobné nečistoty, nerovnosti a škrabance na vnútornej strane masky.

Stane sa vám to u každej masky, skôr alebo neskôr, sa začne zahmlievať. Najmä nových a menej skúsených šnorchlistov či potápačov to môže znechutiť, alebo odradiť. Preto je dôležité venovať chvíľu času prípave a váš najbližší ponor bude oveľa väčší a bezpečnejší zážitok.

sprej proti zahmlievaniu AntifogČo funguje na zahmlievanie masky ? Prípravok proti zahmlievaniu, tzv. Antifog masku vyčístí, a na vnútornej strane skla vytvorí jemný povlak, ktorý sťaží molekulám vody vytvárať väzby. Kvapôčky vody strácajú na seba priľnavosť a zanikajú. Stačí nastriekať a nechať zaschúť.

Je lepšie použiť sprej alebo gél ? Sprej sa nanáša priamo z rozprašovača, používa sa ho väčšie množstvo, preto má redšiu koncentráciu. Gél je hustejší, vyšší koncentrát, je potrebné ho prstami dôkladne rozotrieť po povrchu šošoviek. Ak používate spreje alebo gély, ktoré obsahujú alkohol, nezabudnite masku vypláchnuť vodou a nechať trochu odvetrať.

Ako predísť zahmlievaniu potápačských okuliarov ? Každé nové okuliare, maska na potápanie, šnorchlovanie alebo plávanie majú malé nečistoty, ktoré sa na šošovky zachytili, alebo ostali na šošovkách po výrobe. Ak túto vrstvu  neodstránite, maska sa vám bude neustále zahmlievať, bez ohľadu na to koľko sprejov proti zahmlievaniu použijete. Preto je nevyhnutné  masky a okuliare pred použitím vyčistiť prípravkom na okuliare a masky, alebo poriadne opláchnuť v teplej jarovej vode. Najmä u kvalitných masiek opatrne vyčistite šošovky a dávajte pozor na jemnú silikónovú sukňu.

Pred každým použitím odporúčame zorníky vyčistiť, opláchnuť v čistej vode a nastriekať sprejom proti zahmlievaniu - Antifogom.  Aplikácia je veľmi jednoduchá. Sérum nastriekate na vnútornú stranu masky, prstami rozotriete, necháte chvíľu pôsobiť a potom masku vypláchnete vodou. Takto pripravené okuliare alebo masku môžete ihneď používať.

Ak po ruke nemáte takýto prostriedok, existujú rôzne triky, ktoré sú viac, či menej účinné, zväčša pôsobia len krátko a nemusia každému vyhovovať. Patrí sem čistenie šošoviek slinami, detským šampónom, glycerínovým mydlom, zubnou pastou, rozkrojeným jablkom či zemiakom a oplovanie plameňom sviečky.

Dobrú vodu a čisté šošovky vám prajú Plutvy.sk


Môže vás zaujímať: