Vianočné darčeky môžete u nás vymeniť alebo vrátiť až do 31.1.2024. Viac informácií ...

Starostlivosť o plavecké okuliare

Kúpili ste si nové plavecké okuliare, alebo máte svoj obľúbený model a chcete, aby vám vydržal čo najdlhšie. Pripravili sme pre vás pár jednoduchých rád, ako predĺžiť ich životnosť každých plaveckých okuliarov.

Každodenné používanie

  • Po každom použití okuliare opláchnite v čistej vode. Zmyjete z nich drobné nečistoty, chlór, soľ alebo piesok.
  • Na čistenie nepoužívajte chemické prostriedky. Najmä kvalitné okuliare s jemným silikónovým tesnením sú citlivé. Platí, že čím menej chémie, tým lepšie. Na okuliare je najlepšia čistá voda, prípadne pridajte pár kvapiek saponátu na umývanie, napríklad Jar. Šošovky očistite alkoholom.
  • Vždy nechajte okuliare voľne vysušiť. Nenechávajte ich po plávaní v mokrom obale, alebo textilnom vrecku.

 

Šošovky

  • Šošovky okuliarov sú chúlostivé na poškriabanie a mechanické poškodenie. Preto ich prenášajte a uchovávajte v pevnom puzdre. Ak nemusíte, šošovky neleštite, neutierajte, nechajte ich voľne vysušiť.
  • Ak to nie je nutné, nedotýkajte sa vnútornej strany šošoviek. Po kúpe, je naimpregnovaná vrstvou, ktorá zabraňuje zahmlievaniu. Túto vrstvu síce po čase vymyjete, o čo sa postará najmä chlór, či slaná morská voda. Ak sa jej nebudete dotýkať, zotierať ju, vydrží vám dlhšie.

 

cistenie plaveckych okuliarov, udrzba sosoviek

Plavecké okuliare Speedo Biofuse Flexiseal s modrými šošovkami (na obr.)

 

Použitie vonku

  • Ak plávate vonku, najmä v lete, nenechávajte plavecké okuliare vystavené pôsobeniu slnečných lúčov. Ich žiarenie skracuje životnosť silikónu (tesnenie stratí pružnosť), a pružných gumových častí.
  • Po použití okuliare opláchnite v čistej vode.

 

Zahmlievanie

  • Zahmlievanie je najčastejším nežiaducim sprievodným javom pri ich používaní. Zahmlievaniu, roseniu, zjednodušene usadeniu malých kvapôčok vody na šošovkách predídete najjednoduchšie použitím spreju proti zahmlievaniu. Sérum rovnomerne rozstriekate na šošovky, nechajte chvíľu pôsobiť a potom vypláchnite vodou. Takto pripravené plavecké okuliare môžete ihneď používať.

 

Náš tip: Prečítajte si viac o probléme zahmlievania plaveckých okuliarov.

Ďalšie tipy

Chlór z bezénovej vody, rovnako ako kombinácia slanej morskej vody a slnečného žiarenia pôsobia najviac na tesnenie okuliarov. Rozleptávajú ho, a to stráca svoju pružnosť a priľnavosť. Preto ak ste pravidelný plavec, ktorý počíta dĺžky niekoľkokrát do týždňa, pravdepodobne vám ani najlepšie okuliare nevydržia dlhšie ako jednu sezónu.

Pri plávaní myslite na ochranu svojho zdravia. Ak máte podozrenie na poškodenie, alebo nefunkčnosť vašich okuliarov, nepoužívajte ich. Ak máte otázky, nejasnosti, pokojne sa obráťte na nás. Radi vám poradíme, pomôžeme.

Servis, opravy a starostlivosť o plavecké okuliare, Plutvy.sk

Môže vás zaujímať:

 

Produkty v texte: