PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Starostlivosť o plavecké okuliare

Kúpili ste si nové plavecké okuliare alebo máte svoj obľúbený model a usilujete o to, aby vám vydržal čo najdlhšie. Pripravili sme pre vás pár jednoduchých rád, ako predĺžiť životnosť každých plaveckých okuliarov.

 

PO POUŽITÍ V BAZÉNE

   • Po každom použití okuliare opláchnite v čistej vode.
    Zmyjete z nich drobné nečistoty, pot, soľ, a to najhlavnejšie - chlór. Chlór výrazne skracuje životnosť plaveckých okuliarov, najmä silikónového tesnenia a šošoviek. Tesnenie vplyvom chlóru rýchlejšie starne, stáva sa tvrdším, prípadne sa môže dlhodobým pôsobením chlóru ,,rozleptať" a zdeformovať. Šošovky okuliarov sa aj vplyvom chlóru stávajú viac náchylné na zahmlievanie, vytvára sa na nich biely kal, kryštáliky chlóru sa usádzajú na vnútornej strane a následným leštením okuliarov sa šošovky doškriabu. 
   • Na čistenie nepoužívajte chemické prostriedky.
    Najmä kvalitné okuliare s jemným silikónovým tesnením sú na chemikálie citlivé. Platí, že čím menej "chémie", tým lepšie. Na okuliare je najlepšia čistá voda, prípadne pridajte pár kvapiek saponátu na umývanie a odmastenie, napríklad Jar. Šošovky po odmastení očistite Okenou.
   • Vždy nechajte okuliare voľne vysušiť.
    Po plávaní nenechávajte mokré okuliare v pevnom obale, puzdre ani v textilnom vrecku. Uzatvorenie mokrých okuliarov v obaloch, ktoré majú tendenciu vlhkosť tiež nasávať, vytvárate prostredie pre množenie rôznych batérií, húb a plesní. Odporúčame okuliare vysušiť voľne na vzduchu pri izbovej teplote. Vyvarujte sa násilnému sušeniu fénom a podobnými zdrojmi tepla. Teplý vzduch fénov alebo radiátorov plavecké okuliare zničí.
.
.
.

 

PO POUŽITÍ NA OTVORENEJ VODE

    • Tak ako pri plávaní v bazénoch, aj pri plávaní na otvorenej vode platí, že po každom použití je potrebné plavecké okuliare umyť v čistej vode.
     Voda z jazier, riek, vodných nádrží či morí je živá - omytím okuliarov čistou vodou z nich zmyjete všetky mikroorganizmy, ktoré spôsobujú predčasné starnutie a únavu materiálov, prípadný vznik plesní. Okuliare očistíte aj od ďalších nečistôt, ako napríklad soľ alebo piesok čo hrá taktiež dôležitú úlohu v predlžovaní životnosti obľúbených okuliarov.
    • Ak plávate vonku, najmä v lete, nenechávajte plavecké okuliare vystavené na priamom slnku.
     Žiarenie slnečných lúčov skracuje životnosť silikónu, tesnenie stratí pružnosť a tvrdne, podobne ako ostatné gumové časti, napríklad remienok. Vplyvom slnka silikón rýchlejšie žltne, čo síce nie je žiadna funkčná vada, avšak výrazne zasahuje do ich estetiky.
    • Po plávaní plast a silikón okuliarov zľahka osušte uterákom (nie šošovky!) a nechajte voľne vyschnúť na vzduchu.
     Pevné alebo textilne puzdra nie sú vhodné na skladovanie mokrých okuliarov, ale na ich uloženie počas krátkeho presunu. Okuliare po plávaní najskôr nechajte uschnúť a až potom ich uložte do puzdra alebo vrecka - ich životnosť sa takto predĺži.
.
.
.

 

ŠOŠOVKY A ZAHMLIEVNIE

Šošovky okuliarov sú náchylné na poškriabanie či iné mechanické poškodenie. Práve kvôli ich citlivosti je vhodné ich prenášať a uchovávať v pevnom puzdre. Ak nemusíte, šošovky neleštite, neutierajte, nechajte ich voľne vysušiť. 


Myslite na to, že ideálne je sa nedotýkať vnútornej strany šošoviek pretože je od výroby naimpregnovaná Antifogovou vrstvou, ktorá znižuje ich zahmlievanie. Táto vrstva síce nie je trvalá a po čase sa vymyje, o čo sa postará najmä chlór, či slaná morská voda, avšak ak sa jej nebudete dotýkať, zotierať ju, vydrží vám podstatne dlhšie. Ďalším dôvodom prečo je lepšie sa šošoviek nedotýkať je, že každý odtlačok prsta tvorí určité množstvo mazu a potu. Táto vrstva, resp. odtlačok vytvára priestor pre molekuly vody, ktoré na ňom nachádzajú priestor pre zachytenie sa - okuliare sa viac a viac zahmlievajú.

 

cistenie plaveckych okuliarov, udrzba sosoviek

 

Zahmlievanie je najčastejším nežiaducim sprievodným javom pri ich používaní. Zahmlievaniu, roseniu, zjednodušene usadeniu malých kvapôčok vody na šošovkách, najjednoduchšie predídete použitím spreju proti zahmlievaniuTekutinu rovnomerne nastriekate na vnútornú stranu čistých a suchých šošovky, necháte chvíľu pôsobiť, resp. zaschnúť. Prípravok môžeme vymyť v prípade, že vám dráždi oči alebo ste ho aplikovali priveľa. Iným vymývaním ho z okuliarov odstraňujete a nemôže fungovať. Takto pripravené plavecké okuliare môžete ihneď používať.

Náš tip: Samostatný text, kde sa venujeme len problému zahmlievania plaveckých okuliarov.