Blog

Blog Plutvy.sk

Aké plavecké pomôcky sú vhodné pre naše deti ?

Pomaly sa blíži leto a čas, ktorí mnohí trávime pri vode. Užívame si zdravý pohyb na prírodnom kúpalisku, alebo relaxujeme pri rodinnom bezéne. Ak naše deti ovládajú základy plávania, budú tieto spoločne chvíle radostné a bezproblémové.

Dnes existuje veľa možností, kde sa možno plávaniu venovať. Už pre 4 mesačné bábätká existujú kluby, kde sa oboznámia s vodným prostredím hravou formou s využitím pesničiek, básničiek, či riekaniek. Deti od 4 rokov, sa môžu naučiť plávať v základných plaveckých výcvikoch, ktoré organizujú plavecké kluby.

pomôcky pre detské plávanie

Čo však budú deti potrebovať na takéto lekcie? „Plávanie je jeden z najnenáročnejších športov, a to po výstrojovej aj finančnej stránke. Základom sú plavky a uterák, a to v každom veku. V kluboch sú u bábätiek požadované kvalitné plavky zo špeciálneho materiálu, ktorý neprepúšťa stolicu a moč do bazéna. Často sa pod ne dávajú jednorazové plienky do vody, ktoré tento efekt ešte znásobujú. A ďalej sú to bežné hygienické veci ako mydlo a niečo na hydratáciu – telové mlieko, krém alebo olej“ vysvetľuje Alexandra Prajová, jedna z majiteliek Klubu Kvapka.

U starších detí, až na plienku, je výstroj veľmi podobná. Potrebujú plavky, ktoré sú priliehavé, ale nebránia pohybu. Pre chodiace deti sú vhodné šľapky do vodného prostredia slúžiace z bezpečnostného hľadiska (noha sa nešmýka), aj zo zdravotného (eliminuje sa vznik kožných ochorení).

Mnohé deti majú vo vode problém s dlhšími vláskami a to najmä dievčatá. Vlasy sa im po namočení lepia na tvár, a preto sú pre ne vhodné plavecké čiapky. Niektoré kluby ich dokonca vyžadujú. Dnes sa čiapky vyrábajú zo špeciálnych silikónových alebo latexových látok, ktoré uľahčujú ich nasadzovanie a zvyšujú priľnavosť.

plavecka doska pre male deti, doska na plávanie

A čo detské plavecké okuliare? Ak majú deti citlivejšie oči, alebo sa rodič obáva ich podráždenia chlórom, je dobré siahnuť práve po plaveckých okuliaroch. Okuliare sa predávajú podľa veku a je dobré, aby deťom presne sedeli. Existuje veľa rôznych typov, a vďaka tejto rozmanitosti si vhodný typ nájde každý. Alexandra Prajová dodáva: „Plavecké okuliare je dobré doma nastaviť vo vani, keď sa deti hrajú. Správne nastavené okuliare deti netlačia, ale sú pevne priložené na tvári a nepreteká cez ne voda. Dajú sa jednoducho upraviť pomocou pružných gumičiek.“

Pre väčšie deti sú vhodné plutvy, ktoré sa používajú pri nácviku správnej techniky plaveckých kopov. Deti ich majú veľmi radi, pretože sa s nimi pohybujú vo vode rýchlejšie. Ostatné pomôcky, ktoré sa používajú pri plávaní (dosky, pásiky, vodné slíže, hračky) majú detské plavecké kluby k dispozícii vlastné a vy si ich na lekcie nosiť nemusíte. Avšak k vlastnej zábave v súkromnom bazéne, či na dovolenke, je možné si ich jednoducho zakúpiť.

Na záver Alexandra Prajová z Klubu Kvapka zhrnula: Plávanie je šport dostupný pre každého, ktorému sa dá venovať od narodenia, až do neskorého veku. Vhodný je pre zdravých, aj pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami. Želáme, aby ste si jeho účinky užívali spolu so svojimi ratolesťami plnými dúškami a nie len počas leta.“

Plutvy.sk a KlubKvapka.sk

5 dôvodov, prečo je vlastná výbava lepšia, ako požičaná

Zvažujete či si kúpiť vlastnú výbavu, alebo si požičať ? Vybrali sme pre vás 5 dôvodov, prečo je vlastná lepšia.

Čistota.

Nosili by ste potápačskú masku po niekom cudzom ? Obliekali by ste si neoprén po iných turistoch ? A čo šnorchel ? Ani použitý šnorchel vám nepekáža ? Sme presvedčení, že sa budete cítiť lepšie s vedomím, že ste jediný, kto dané veci používal. 

3+1 výhody plávania s plutvami

 
Na plutvy sme skutoční odborníci. Vyberáme ich, testujeme a predávame. Preto sa často stretávame s otázkami, aké má plávanie s plutvami výhody? Prípadne či ich pridať do plaveckého tréningu? Spísali sme pre vás 3+1 základne zásadné dôvody, prečo plavecké plutvy do svojej výbavy zaradiť.

 

Základná výbava otužilca

Otužovanie je jeden z najstarších spôsobov, ako udržať telo fit. Fyzicky i finančne nenáročná aktivita, ktorá posilní vašu imunitu, zvýši mentálnu i fyzickú odolnosť a celkovo zlepší váš zdravotný stav. Ak sa chystáte na svoje prvé kúpanie, radi vám poradíme, čo budete potrebovať.

Akú výbavu potrebujem?

Otužilci k svojej činnosti potrebujú skutočne minimálnu výbavu. Čím viac by ste toho na seba obliekli, tým menej môžme hovoriť o otužovaní. 

Štandardnou výbavou tradičných otužilcovklasické plavky a neoprénové topánky do vody. Topánky sú vhodné, samozrejme nie povinné. Spoľahlivo vás ochránia všade tam, kde nepoznáte dno, alebo naň nevidíte. Najobľúbenejším modelom sú neoprénové topánky Agama Rock.

Rekreační otužilci, ktorí si viac či menej užívajú studený kúpeľ, používajú na otužovanie aj niekoľko ďalších doplnkov. Okrem neoprénových topánok používajú aj neoprénové rukavice a čiapky. Rukavice vás výborne ochránia vaše ruky pred nepríjemnou bolesťou spôsobenou krehnutím prstov. Kombinácia rukavíc a topánok vám dovolí užívať si príjemné ihličky po tele o niečo dlhšie. 

Čiapka je jasnou voľbou. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov čiapok.

  • Ak pri plávaní ponárate aj hlavu, siahnite po neoprénovej. Tá vašu hlavu ochráni aj keď bude mokrá.
  • Pokiaľ hlavu ponárať nechcete, vhodná je zateplená čiapka s vodeodpudivým povrchom. 

 

Ak pri otužovaní plánujete aj plávať, doplnkovou výbavou môžu byť štuple do uší, štipec na nos plavecké okuliare. Ak plávate často sami, vašu bezpečnosť môžete zvýšiť nafukovacou plaveckou bójou. Tá slúži ako opora a ochrana v prípade núdze, ale hlavne, ako dobre viditeľný signalizačný objekt. 

Celú ponuku pre otužilcov si môžete pozrieť kliknutím na obrázok:

Vysoké neoprénové topánky na otužovanie - v obchode Plutvy.sk

Takáto výbava vám pri troche starostlivosti vydrží roky. Stačí ju vždy po použití opláchnuť v čistej vode a nechať voľne vysušiť. 

Plutvy.sk, Juraj

Plávanie detí - najčastejšie otázky rodičov

Milí rodičia,

v spolupráci s Mgr. Blankou Krajčovičovou, majiteľkou plaveckého Klubu Kvapka a odborníčkou na problematiku detského plávania sme pre vás spracovali najčastejšie kladené otázky a odpovede ohľadom plávania detí.

Aký úžitok prinesie môjmu dieťaťu plavecký kurz? Deti môžu začať s aktivitami vo vode už po zahojení pupčeka tzv. vaničkovým plávaním a neskôr využiť služby kvalitného baby klubu zameraného na plávanie. Už v mladom veku môže plávanie pozitívne ovplyvniť emocionálny, psychický i telesný vývoj dieťaťa. V plaveckých kluboch sú školení inštruktori, ktorí sa venujú každému dieťaťu cvičeniami podľa dosiahnutého vývinového stupňa. Plavecké kurzy podporujú vývoj detí aj po psychomotorickej stránke, zlepšuje sa ním koordinácia pohybov a taktiež blahodárne pôsobí na imunitný systém, stravovanie a spánok. Deti sú zdravšie, otužilejšie, pohybovo zdatnejšie, odvážnejšie a komunikatívnejšie. Navyše pravidelné tréningy plávania vo veku od 4 rokov, keď sú deti schopné zvládnuť v primeranej kvalite plaveckú techniku, pomáhajú rozvíjať vlastnosti ako cieľavedomosť, sebaovládanie, samostatnosť a disciplinovanosť, čo určite oceníte.

 

V Austrálii objavili nový korálový útes

Australskí vedci z národného parku Wilsonov mys objavili nový podmorský hrebeň, ktorý podľa ich slov sa môže krásou a rozmanitosľou rovnať s Veľkým bariérovým útesom.

Nový korálový útes v Austrálii v blízkosti Melbourne

 

Stránka 1 z 1 - 8 položiek celkom