Základná výbava otužilca

Otužovanie je jeden z najstarších spôsobov, ako udržať telo fit. Fyzicky i finančne nenáročná aktivita, ktorá posilní vašu imunitu, zvýši mentálnu i fyzickú odolnosť a celkovo zlepší váš zdravotný stav. Ak sa chystáte na svoje prvé kúpanie, radi vám poradíme, čo budete potrebovať.

Akú výbavu potrebujem?

Otužilci k svojej činnosti potrebujú skutočne minimálnu výbavu. Čím viac by ste toho na seba obliekli, tým menej môžme hovoriť o otužovaní. 

Štandardnou výbavou tradičných otužilcovklasické plavky a neoprénové topánky do vody. Topánky sú vhodné, samozrejme nie povinné. Spoľahlivo vás ochránia všade tam, kde nepoznáte dno, alebo naň nevidíte. Najobľúbenejším modelom sú neoprénové topánky Agama Rock.

Rekreační otužilci, ktorí si viac či menej užívajú studený kúpeľ, používajú na otužovanie aj niekoľko ďalších doplnkov. Okrem neoprénových topánok používajú aj neoprénové rukavice a čiapky. Rukavice vás výborne ochránia vaše ruky pred nepríjemnou bolesťou spôsobenou krehnutím prstov. Kombinácia rukavíc a topánok vám dovolí užívať si príjemné ihličky po tele o niečo dlhšie. 

Čiapka je jasnou voľbou. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov čiapok.

  • Ak pri plávaní ponárate aj hlavu, siahnite po neoprénovej. Tá vašu hlavu ochráni aj keď bude mokrá.
  • Pokiaľ hlavu ponárať nechcete, vhodná je zateplená čiapka s vodeodpudivým povrchom. 

 

Ak pri otužovaní plánujete aj plávať, doplnkovou výbavou môžu byť štuple do uší, štipec na nos plavecké okuliare. Ak plávate často sami, vašu bezpečnosť môžete zvýšiť nafukovacou plaveckou bójou. Tá slúži ako opora a ochrana v prípade núdze, ale hlavne, ako dobre viditeľný signalizačný objekt. 

Celú ponuku pre otužilcov si môžete pozrieť kliknutím na obrázok:

Vysoké neoprénové topánky na otužovanie - v obchode Plutvy.sk

Takáto výbava vám pri troche starostlivosti vydrží roky. Stačí ju vždy po použití opláchnuť v čistej vode a nechať voľne vysušiť. 

Plutvy.sk, Juraj