Aké plavecké pomôcky sú vhodné pre naše deti ?

Pomaly sa blíži leto a čas, ktorí mnohí trávime pri vode. Užívame si zdravý pohyb na prírodnom kúpalisku, alebo relaxujeme pri rodinnom bezéne. Ak naše deti ovládajú základy plávania, budú tieto spoločne chvíle radostné a bezproblémové.

Dnes existuje veľa možností, kde sa možno plávaniu venovať. Už pre 4 mesačné bábätká existujú kluby, kde sa oboznámia s vodným prostredím hravou formou s využitím pesničiek, básničiek, či riekaniek. Deti od 4 rokov, sa môžu naučiť plávať v základných plaveckých výcvikoch, ktoré organizujú plavecké kluby.

pomôcky pre detské plávanie

Čo však budú deti potrebovať na takéto lekcie? „Plávanie je jeden z najnenáročnejších športov, a to po výstrojovej aj finančnej stránke. Základom sú plavky a uterák, a to v každom veku. V kluboch sú u bábätiek požadované kvalitné plavky zo špeciálneho materiálu, ktorý neprepúšťa stolicu a moč do bazéna. Často sa pod ne dávajú jednorazové plienky do vody, ktoré tento efekt ešte znásobujú. A ďalej sú to bežné hygienické veci ako mydlo a niečo na hydratáciu – telové mlieko, krém alebo olej“ vysvetľuje Alexandra Prajová, jedna z majiteliek Klubu Kvapka.

U starších detí, až na plienku, je výstroj veľmi podobná. Potrebujú plavky, ktoré sú priliehavé, ale nebránia pohybu. Pre chodiace deti sú vhodné šľapky do vodného prostredia slúžiace z bezpečnostného hľadiska (noha sa nešmýka), aj zo zdravotného (eliminuje sa vznik kožných ochorení).

Mnohé deti majú vo vode problém s dlhšími vláskami a to najmä dievčatá. Vlasy sa im po namočení lepia na tvár, a preto sú pre ne vhodné plavecké čiapky. Niektoré kluby ich dokonca vyžadujú. Dnes sa čiapky vyrábajú zo špeciálnych silikónových alebo latexových látok, ktoré uľahčujú ich nasadzovanie a zvyšujú priľnavosť.

plavecka doska pre male deti, doska na plávanie

A čo detské plavecké okuliare? Ak majú deti citlivejšie oči, alebo sa rodič obáva ich podráždenia chlórom, je dobré siahnuť práve po plaveckých okuliaroch. Okuliare sa predávajú podľa veku a je dobré, aby deťom presne sedeli. Existuje veľa rôznych typov, a vďaka tejto rozmanitosti si vhodný typ nájde každý. Alexandra Prajová dodáva: „Plavecké okuliare je dobré doma nastaviť vo vani, keď sa deti hrajú. Správne nastavené okuliare deti netlačia, ale sú pevne priložené na tvári a nepreteká cez ne voda. Dajú sa jednoducho upraviť pomocou pružných gumičiek.“

Pre väčšie deti sú vhodné plutvy, ktoré sa používajú pri nácviku správnej techniky plaveckých kopov. Deti ich majú veľmi radi, pretože sa s nimi pohybujú vo vode rýchlejšie. Ostatné pomôcky, ktoré sa používajú pri plávaní (dosky, pásiky, vodné slíže, hračky) majú detské plavecké kluby k dispozícii vlastné a vy si ich na lekcie nosiť nemusíte. Avšak k vlastnej zábave v súkromnom bazéne, či na dovolenke, je možné si ich jednoducho zakúpiť.

Na záver Alexandra Prajová z Klubu Kvapka zhrnula: Plávanie je šport dostupný pre každého, ktorému sa dá venovať od narodenia, až do neskorého veku. Vhodný je pre zdravých, aj pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami. Želáme, aby ste si jeho účinky užívali spolu so svojimi ratolesťami plnými dúškami a nie len počas leta.“

Plutvy.sk a KlubKvapka.sk