PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Starostlivosť o masku

Masky z našej ponuky vyrobené z kvalitných materiálov, avšak ak chceme, aby nám dlho slúžili, je potrebné sa o ne správne starať.  Pripravili sme pre vás jednoduché a overené rady, ktoré vám umožnia sa z novej masky tešiť čo najdlhšie.

 

Základné rady po kúpe a základná starostlivosť.

  • Pred prvým použitím je vhodné silikónové tesnenie masky jemne očistiť. Pri výrobe a preprave sa naň mohli prilepiť drobné nečistoty, ktoré by bránili priľnutiu tesnenia o pokožku a spôsobovali zatekanie masky.
  • Masku nenechávajte ležať na priamom slnku a chráňte ju pred vysokými teplotami. Priame spaľovanie masky slnečnými lúčmi alebo umelými zdrojmi tepla (fény alebo radiátory) výrazne skracujú jej životnosť. Materiály sa stávajú krehkejšie a citlivejšie na mechanické poškodenie. Slnko tiež urýchľuje žltnutie silikónového tesnenia, čo súce nemá priamy vplyv na funkčnosť, ale výrazne zníži jej estetiku a dizajn.
  • Po každom použití je potrebné masku dôkladne opláchnuť pod čistou tečúcou vodou, aby sa z nej odstránila soľ, piesok, pot a ďalšie drobné čiastočky. Najmä soľ môže masku po jej zaschnutí poškodiť. Najčastejšie sa môžete stretnúť s tým, že soľ obalí a zaschne na bočných prackách, ktorými sa ovládať dĺžka remienka. Soľ a pot skracujú taktiež aj životnosť silikónového tesnenia. Piesok, soľ a iné nečistoty ďalej bránia aj správnemu priľnutiu tesnenia a maska môže následne zatekať.

 

 

Najväčšiu pozornosť venujte zorníkom!

  • Zorníky nechajte voľne vysušiť, neutierajte ich a ani ich nevystavujte umelému zdroju tepla. Väčšina zorníkov potápačských a šnorchlovacích masiek je vyrobená z aspoň 3mm hrubého temperovaného skla, ktoré je síce pevné a výrazne odolné, avšak zároveň je aj veľmi citlivé. Zorníky sa utieraním a šúchaním veľmi jednoducho poškriabu, najmä ak sa leštia neprimeranou handričkou s dlhým vlasom, alebo po nedôkladnom premytí. Aj jedno zrnko piesku alebo zaschnutej soli vám trením môže šošovky masky poškriabať, a tak pokaziť krásny výhľad.
  • Ak je to možné, nedotýkajte sa zorníkov, a to najmä z vnútornej strany masky. Od výroby sú všetky masky z našej ponuky vybavené nie len UV ochranných filtrom, ale hlavne dôležitou vrstvou Antifog. Tá spoľahlivo redukuje zahmlievanie okuliarov, avšak narušením vrstvy, a taktiež aj vymývaním masky sa funkcia stráca rýchlejšie. Antifogová vrstva sa dá dodatočne jednoducho vytvoriť, použitím našich kvalitných prípravkov proti zahmlievaniu.

 

Tip: Pripravili sme pre vás samostatný článok ako riešiť zahmlievanie masky.

 

.
.
.


 

 

Ďalšie rady, ktoré predĺžia životnosť každej masky.

  • Masku nenechávajte ležať na priamom slnku a chráňte ju pred vysokými teplotami. Priame spaľovanie masky slnečnými lúčmi alebo umelými zdrojmi tepla (fény alebo radiátory) výrazne skracujú jej životnosť. Materiály sa stávajú krehkejšie a citlivejšie na mechanické poškodenie. Slnko tiež urýchľuje žltnutie silikónového tesnenia, čo síce nebráni ďalšej funkčnosti, ale výrazne zníži jej estetiku a dizajn.
  • Samozrejmosťou je ochrana masky pred mechanickým poškodením a nárazmi. Odporúčame ju vždy prenášať v pevnom obale alebo puzdre. V tejto súvislosti, ako bolo spomenuté aj vyššie, chráňte zorníky pred poškriabaním, ktoré okrem utierania, často vzniká aj pri šúchaní masky o skaly, deku alebo jej pohodenie v cestovnej taške.
    Veľmi krehkou časťou sú pracky masky, ktorými sa prispôsobuje dĺžka remienka - jej drobné časti sa môžu vplyvom, soli, slnka alebo hrubej sily zlomiť. Po použití celú masku, vrátane praciek a remienka opláchnite pod tečúcou vodou, čím z nej vymyjete piesok a soľ, a chránite ju pred mechanickým poškodením.
  • Po dovolenke alebo letnej sezóne masku pripravte na skladovanie - dôkladne ju vyumývajte, zbavte nečistôt, soli a mastnoty. Môžete použiť klasický saponát alebo mydlo, avšak vyvarujte sa používaniu silnej chémie. Tesnenie a remienok opláchnite čistou vodou pokojne aj viackrát, aby ste sa uistili, že na nich neostali nečistoty, ani mydlo. Zorníky po umytí mydlom ošetrite prípravkom na sklo alebo zrkadlá (môže byť Okena). Keď je maska suchá, uložte ju do pevného puzdra a skladujte pri izbovej teplote, ideálne na tmavom mieste. Keď sa rozhodnete masku opäť začať používať, na vnútornú stranu zorníkov aplikujte prípravok proti zahmlievaniu.

 

 

NAJOBĽÚBENEJŠIE MASKY: