Ako vybrať potápačskú masku?

Potápačské masky výrazne ovplyvňujú potápanie či šnorchlovanie. Bez nich by sme sa nemohli pozerať na krásu podmorského sveta. Potápačské okuliare sú veľmi obľúbené na rodinných dovolenkách pri mori. Sú neodmysliteľnou súčasťou výstroje určenej na podmorské expedície, freediving či podvodný rybolov - spearfishing. Pred zakúpením si kvalitných a pohodlných okuliarov je však dobré rozmyslieť si, na čo ich budeme využívať a ako často.

Skôr ako vám predstavíme jednotlivé typy masiek, je dôležité poznať z čoho pozostáva. Poznanie výrazov vám uľahčí zvoliť si tie najlepšie potápačské okuliare.

maska-big-eyes-cressi-popisky

Typy potápačských okuliarov

Okuliare na potápanie sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ako je temperované sklo, dostatočne pevné, aby vydržali tlak vody. Sukňa masky je vyrobená z mäkkého a flexibilného silikónu. Čím je silikón mäkší, tým je maska pohodlnejšia a má výborné tesniace účinky.

Okuliare na šnorchlovanie a iné masky určené pre športové použitie na povrchovej vode, môžu byť vyrobené z nekvalitných materiálov, ako sú plastové šošovky, ktoré nevydržia a rýchlo sa poškodia poškriabaním. Kvalitné masky na šnorchlovanie sa vyrábajú z odolných temperovaných skiel. Na sukňu masky je použitý mäkký silikón.

Okuliare na Freediving sú nízko-objemové masky určené na nádychové potápanie. Ich veľkou výhodou je malý priestor medzi tvárou a maskou, čo znamená, že v maske je veľmi málo vzduchu a veľmi ľahko vyrovnáte tlak.

Masky so širokým zorným polom, takéto masky sa vyznačujú šošovkami v tvare prevrátenej kvapky (napr.: Big Eyes Evolution), alebo pretiahnutými šošovkami (napr.: potápačské okuliare Penta). Masky poskytujú perfektnú viditeľnosť vo všetkých smeroch. Sú obľúbenými medzi potápačmi a šnorchlistami.

Dioptrické potápačské okuliare sa vyznačujú možnosťou vymeniť klasické šošovky za dioptrické. Sú určené pre vás, ktorý nosia dioptrické okuliare alebo šošovky. Vyrábané sú z kvalitných temperovaných skiel. Výmenu skiel prevažne robia výrobcovia alebo zaškolený pracovníci.

Plavecké okuliare nemôžete použiť na potápanie. Prečo? Pretože vaše oči vytavíte veľkému tlaku čo môže spôsobiť popraskanie žiliek či poškodeniu zraku. Tak isto okraje okuliarov bolestivo tlačia a môžu zanechať podliatiny.

Šošovky

Dvoj-šošovké potápačské okuliare sú charakteristické dvoma zorníkmi (šošovkami), ktoré sú vsadené do rámu. Výhodou takýchto masiek je malý vnútorný objem, čo vám uľahčuje vyrovnanie tlaku.

Jedno-šošovkové potápačské okuliare sú charakteristické jedným zorným zorníkom vsadené v širokom ráme okuliarov. Maska vám poskytuje široké zorné pole.

Potápačské okuliare s bočnými šošovkami sa vyznačuje predĺženými šošovkami po bokoch masky. Takýto model masky vám prepúšťa viacej svetla do masky a rozširuje zorné pole. Masky majú väčší vnútorný objem ako iné masky, čo znamená, že potrebujete viacej vzduchu, aby ste vyrovnali tlak.

Materiál

Kvalitné masky na šnorchlovanie a potápanie sú vyrobené z vysoko kvalitného, flexibilného silikónu, nie z plastu. Mäkšia a pružnejšia sukňa sa lepšie prisaje na rôzne typy tvárí a neprepustí vodu do vnútra masky. Kvalitu silikónu zistíte ľahko. Chyťte sukňu masky do prstov a silikón ohýbajte a stláčajte. Kvalitný silikón sa vráti späť, nezlomí sa, neroztrhne. Farba silikónu má tiež dôležitú úlohu pri vyberaní tej správnej masky. Do priehľadnej masky preniká viac svetla ako do čiernej masky.


 

Môže vás zaujímať: