PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Ako vybrať masku

Maska je neodmysliteľnou súčasťou výbavy každého dovolenkára, potápača, či freedivera. Výrazne ovplyvňuje kvalitu potápania a šnorchlovania, a tým aj náš dojem a zážitok z pozorovania krás podmorského sveta. Pred kúpou kvalitných a pohodlných okuliarov je dobré si rozmyslieť, na čo ich budeme využívať a ako často - každá maska má iné charakteristické vlastnosti, a preto aby ste s tou svojou boli maximálne spokojní, je dobré vedieť či hľadáte masku a potápanie, šnorchlovanie alebo na freediving.

Skôr ako vám predstavíme jednotlivé typy masiek, je dôležité poznať z čoho pozostáva. Poznanie výrazov vám uľahčí zvoliť si tie najlepšie okuliare.

maska-big-eyes-cressi-popisky

TYPY MASIEK:

Masky z našej ponuky sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov overeným výrobcami, ako je napríklad Salvimar, Cressi, ScubaPro, AquaLung, Omer a ďalší.

Väčšina masiek má zorníky vyrobené z aspoň 3mm hrubého temperovaného skla, ktoré je dostatočne pevné, aby vydržalo s hĺbkou stúpajúci tlak vody. Každá z masiek je ošetrená vrstvou Antifog, ktorá bojuje so zahmlievaním a samozrejmosťou je aj UV ochranný filter zraku. Poznáme jednozorníkové a dvojzorníkové masky. Výhodou jednozorníkových masiek je chýbajúci stredový panel, ktorý nebráni krásnemu výhľadu ani osobám s úzkou tvárou. Sú obzvlášť vhodné na dovolenkové šnorchlovanie. Výhodou dvojzorníkových masiek je, že niektoré modely sa je možné osadiť dioptrickými šošovkami; inou je vyššia odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Sukňa, inak nazývaná lícnica alebo iba tesnenie masky je najčastejšie vyrábané z mäkkého a hypoalegénneho silikónu - čím je silikón mäkší, tým je maska pohodlnejšia a má výborné tesniace účinky. Farba sukne môže byť rôzna, avšak funkčne neovplyvňuje priľnavosť masky. Priehľadný silikón prepúšťa do masky viac svetla, čím je výhľad do všetkých smerov krajší a farby sú realistickejšie. Čierne, biele, ružové, alebo iné tesnenie si v porovnaní s priehľadným, svoju farebnosť zachováva dlhšie, pretože nežltne.

    • Masky na šnorchlovanie sú určené na rekreačné dovolenkové použitie a na ľahké potápanie sa približne do 5-7 metrov. Od iných masiek sa odlišujú najmä tým, že majú väčšie šošovky a často priehľadnú lícnicu. Veľkosť zorníkov je prispôsobená potrebám šnorchlistov a umožňuje si vychutnať podmorský zážitok s krásnym neskresleným výhľadom. Transparentný silikón rozširuje perifériu čo je pri sledovaní rybičiek, korálov, korytnačiek, či žralokov veľkou výhodou.

.
.
.
    • Masky na potápanie sú určené tým, ktorí trávia pod hladinou viac času a zdržiavajú sa vo väčších hĺbkach, cca od 10 metrov a viac. Vyznačujú sa výrazne pevnejšími materiálmi, ako je hrubšie temperované sklo zorníkov a hrubší plastový rám (prípadne bezrámová konštrukcia). Potápači preferujú masky s tmavým silikónom, ktorý im v hlbinách pomáha sa sústrediť na jeden bod a postupovať ďalej. Ochrana nosa môže byť mäkšia alebo štruktúrovaná, čo uľahčuje vyrovnávanie sa s tlakom.

.
.
.
  • Masky na freediving a spearfishing sa odlišujú najmä svojou veľkosťou a vnútorným objemom - sú malé a vďaka nízkemu objemu uľahčujú potápanie sa do väčších hĺbok na jeden nádych. Malý priestor medzi tvárou a maskou znamená, že v maske je veľmi málo vzduchu a tlak sa preto vyrovnáva ľahšie. Freedivingové masky zabezpečujú skvelé sústredenie sa na jeden bod v hĺbke, zmenšujú perifériu a predchádzajú rozptyľovaniu z okolia. Ochrana nosa je veľmi mäkká, podobne ako pri potápačských maskách; môže byť aj štruktúrovaná, čo zlepšuje uchytenie freedivingového štipca na nos. Masky sú typické rozvetveným remienkom, do ktorého sa ľahko zasadzuje šnorchel.
.
.
.

 VIDEO NÁVOD

Ako odskúšať či vám maska správne sadne na tvár, budete sa v nej dobre cítiť a ponúkne nerušený výhľad vám vo videu ukáže Massimo zo Salvimar-u. 

Môže vás zaujímať: