Ako vybrať šnorchel ?

Dobrý šnorchel je neodmysliteľnou súčasťou výstroja dovolenkujúceho šnorchlistu i vášnivého potápača. Bez šnorchla by vaše cesty za podmorskými krásami boli krátke a prerušované. S koncom dýchacej trubice nad hladinou pokojne sledujete krásny podmorský svet bez nutnosti zdvihnúť hlavu pre nádych. Pri výbere si rozmyslite, aký typ šnorchla by bol pre vás ten najlepší a najpohodlnejší. Kvalitný šnorchel by ste nemali takmer vôbec cítiť v ústach a mal by vám umožniť dýchať ľahko a prirodzene.

Ako vybrať šnorchel na dýchanie pod hladinou

Dĺžka šnorchla aj jeho priemer je rozdielna pre deti a dospelých. Je dôležité aby deti používali detské šnorchle, ktoré sú veľkosťou a priemerom prispôsobené ich potrebám. Detský šnorchel je viditeľné menší oproti šnorchlu pre dospelých. Náustok je malý, prispôsobený detským ústam a pohodlný na skus. Určiť vek, do kedy by dieťa malo používať detský šnorchel je individuálne. Prevažne sa však odporúča deťom do 14 - 15 rokov. Ak by dieťa používalo "dospelácky" šnorchel, je veľmi pravdepodobné, že nedokáže vytlačiť všetok vydýchnutý vzduch von a opätovne ho bude vdychovať, čo pri dlhšom šnorchlovaní môže viesť k nevoľnosti až strate vedomia.

Dĺžka šnorchla pre dospelých sa pohybuje od 38 do 40 cm. Priemer je najčastejšie 2 - 2,5 cm. Ponúkajú sa aj šnorchle, ktoré sú kratšie a majú väčší priemer. Určené sú prevažne pre potreby potápačov. Krátka trubica s veľkým priemerom by pri šnorchlovaní bola stále plná vody.

Tvar šnorchla. Vo svojej najjednoduchšej forme ma šnorchel oválny tvar. Ponúkajú sa od nepamäti a stále patrí medzi najvyhľadávanejšie. V posledných rokoch sa do popredia dostávajú šnorchle s elipsovitým tvarom trubice. Takto tvarovaná dýchacia trubica napomáha v bezproblémovom dýchaní, prechádza vodou s minimálnym odporom a ľahko sa čistí. Tento tvar trubice ocenia všetci, ktorí trávia veľa času šnorchlovaním či potápaním.

 Typy šnorchlov

  • Mokré šnorchle sú klasické, jednoduché dýchacie trubice. Vyznačuje sa pevným ohnutým trupom v tvare písmena J. Pri zaplavení šnorchla je nutné veľkým výdychom vodu zo šnorchla odstrániť, prípadne šnorchel z úst vytiahnuť  a vyliať vodu. Tieto šnorchle sú najlacnejšie. Mokré šnorchle sú napríklad GringoMexico a pre deti Minigringo. Medzi freedivermi a spearfishermi je veľmi obľúbená Corsica.

mokrý šnorchel, jednoduchá dýchacia trubica 

  • Polosuchý šnorchel je náš najpredávanejší, ideálny na dovolenkové šnorchlovanie a objavovanie. Vyznačuje sa ohnutou trubicou, ktorá má na konci mäkké vrapovanie, čo umožňuje ľahko ohnúť a prispôsobiť trubicu pre vaše potreby.
    Oproti mokrému šnorchlu má navyše výdychový ventil a vlnolam. Vlnolam sa nachádza na hornej časti šnorchla a prevažne je výraznej farby, aby šnorchlistu či potápača bolo z vody dobre vidieť. Zabraňuje preniknutiu vody zvrchu. V spodnej časti šnorchla sa nachádza jednosmerný výdychový ventil. To znamená, že, že pri dýchaní ventil nenasáva vodu, ale ju odstraňuje. Nachádza sa vo vnútri šnorchla v podobe membrány o veľkosti centu. Ventil má dve dôležité funkcie: odstraňuje nadbytočnú vodu zo šnorchla von a zabraňuje vniknutiu vody do úst. Obľúbené polosuché šnorchle sú napríklad: Cressi Gamma a Beta, Scubapro Verve a pre deti Cressi Top Junior.

polosuchý šnorchel, ideálny na dovolenku

  • Suchý šnorchel je najbezpečnejšia dýchacia trubica, ktorú máme v ponuke. Okrem výdychového ventilu, vlnolamu a mäkkého vrapovania obsahuje vnútornú klapku, ktorá sa nachádza pod vlnolamom vo vnútri šnorchla. Po ponorení alebo zaliatí dýchacej trubice sa klapka zavrie a do vnútra trubice neprepustí vodu. Hneď ako na klapku netlačí voda, vytiahne sa. Najpredávanejšie suché šnorchle z našej ponuky sú: Cressi Desert Dry, Kappa Ultra Dry novinka Alpha Ultra Dry a pre deti Desert Dry Junior.

Suchý šnorchel s vnútornou klapkou, bezpečný, zabráni vniknutiu vody pri šnorchlovani

 

Naše odporúčanie: Pre deti a začiatočníkov sú vhodné suché modely, dovolenkárom, ktorí majú radi vodu stačí polosuchý šnorchel. Freediveri a spearfisheri siahajú po jednoduchých, mäkkých dýchacích trubiciach.

Pri výbere porovnajte najmä materiály. Je veľký rozdiel mať niekoľko hodín v ústach jemný silikón, alebo nepríjemnú, tvrdú gumu. Nezabúdajte na čo, ako často a ako dlho budete šnorchel používať, aby vybraný model bol vhodný pre vaše potreby. Ak máte otázky, nejasnosti, alebo si neviete vybrať, neváhajte nám zavolať, alebo napísať. Veľmi radi a ochotne vám pomôžeme.

Ako si vybrať šnorchel na Plutvy.sk

Môže vás zaujímať: