PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Ako vybrať šnorchel na dovolenku?

 

Dobrý šnorchel je spolu s maskou neodmysliteľnou súčasťou výbavy dovolenkárov a rekreačných potápačov. Bez šnorchla by boli cesty za podmorskými krásami krátke a prerušované. S koncom dýchacej trubice nad hladinou pokojne sledujete krásny podmorský svet bez nutnosti zdvihnúť hlavu pre nádych. Pri výbere si rozmyslite, aký typ šnorchla by bol pre vás ten najlepší a najpohodlnejší. Kvalitný šnorchel by ste nemali takmer vôbec cítiť v ústach a mal by vám umožniť dýchať ľahko a prirodzene. V našom e-shope sú najobľúbenejšie suché šnorchle.

 

TYPY ŠNORCHLOV

V našej ponuke sa môžete stretnúť so všetkými typmi šnorchlov - so suchými, polosuchými aj s klasickými. Najpredávanejšími a odporúčanými ako pre dospelých, tak aj pre deti sú suché šnorchle.

 

.
.
.
    • Suchý šnorchel je najbezpečnejším typom dýchacej trubice. Na jeho vrchole sa nachádza klapka alebo plavák, ktorý po zanorení sa hlbšie pod vodnú hladinu trubicu uzatvára, a tým zabraňuje zatečeniu vody. Takéto riešenie predchádza vdýchnutiu alebo napitiu sa vody v prípadoch kedy sa hlbšie pod hladinu šnorchlista dostane nedopatrením, stratením orientácie alebo aj úmyselne. Suchá klapka alebo plavák je uložený pod vlnolamom - vlnolam je často veľký a bráni špliechajúcej vode alebo vlnám nad vodnou hladinou voľne zatekať do šnorchla. Na opačnom konci trubice je výdychový ventil, ktorým prípadné kvapky vody alebo kondenz dychu ľahko vyfúknete von. Všetky výdychové ventily sú jednosmerné a pozostávajú z tenkej silikónovej membrány, ktorá sa pri fúknutí jemne odchlípi. Používanie suchého šnorchla je veľmi jednoduché a nevyžaduje predošlé skúsenosti.
    • Polosuchý šnorchel je alternatívou k suchému a klasickému šnorchlu. Na vrchole je umiestnený vlnolam, ktorý ma rovnakú funkciu ako pri suchých šnorchloch - bráni zatekaniu špliechajúcej vody do trubice. V blízkosti úst, na druhej strane šnorchla, je výdychový jednosmerný ventil, ktorým prebytočnú vodu vyfúknete zo šnorchla von. Polosuchý šnorchel je výborný pre skúsenejších alebo pre tých, ktorým aktívne šnorchlovanie bez suchej klapky vyhovuje viac.
     • Klasický alebo inak nazývaný mokrý šnorchel je pôvodnou, najjednoduchšou a najlacnejšou formou dýchacej trubice. Nie je vybavený vlnolamom, výdychovým ventilom ani suchou klapkou. Po hlbšom zanorení sa podobne ako polosuchý šnorchel, zatopí a prebytočnú vodu je nutné jedným silným výdychom vytlačiť z trubice von. Iným riešením je vytiahnutie šnorchla z úst, čím voda vytečie. Tento typ šnorchla je využívaný najmä freedivermi a spearfishermi, ktorý ho používajú pri rozdýchavaní sa na vodnej hladine; alebo skúsenými šnorchlistami, prípadne tými, ktorí pod vodnú hladinu zanoria iba tvár a hlbšie nechodia.

   

   ako vybrať šnorchel na dovolenku do vody

  Na fotografii je čierny šnorchel Alpha Dry z našej ponuky 

   

  VEĽKOSŤ A TVAR ŠNORCHLA

  Dĺžka šnorchla aj jeho priemer je rozdielna pre deti a dospelých. Je dôležité, aby deti používali detské šnorchle, ktoré sú veľkosťou a priemerom prispôsobené ich potrebám. Detský šnorchel je viditeľne kratší, náustok je menší, prispôsobený detským ústam. Určiť presný vek do kedy by dieťa malo používať detský šnorchel nie je možné pretože je to veľmi individuálne, ale často sa stretávame s ako hraničným vekom 12 rokov. Ak by dieťa používalo šnorchel pre dospelých je veľmi pravdepodobné, že nedokáže vytlačiť všetok vydýchnutý vzduch von a opätovne bude ho vdychovať. To môže pri dlhšom šnorchlovaní viesť k nevoľnosti až strate vedomia.

  Dĺžka šnorchla pre dospelých sa pohybuje približne okolo 40cm. Priemer je najčastejšie 2 - 2,5 cm. Existujú však aj také šnorchle, ktoré sú kratšie a majú väčší priemer. Sú určené prevažne pre potreby potápačov. Krátka trubica s veľkým priemerom by bola pri šnorchlovaní s najvyššou pravdepodobnosťou stále plná vody.

  Vo svojej najjednoduchšej forme ma šnorchel okrúhly tvar. V posledných rokoch sa do popredia dostávajú šnorchle s elipsovitým, oválnym tvarom trubice. Takýto tvar pomáha dýchanie ešte viac zjednodušiť, prechádza vodou s minimálnym odporom a ľahko sa čistí.

   

  Ako si vybrať šnorchel na Plutvy.sk

   

  Môže vás zaujímať: