Ako začať otužovať

Láka vás otužovanie a neviete ako začať? Máte otázky ohľadom zdravotného stavu? Potrebujete pomocť s výberom topánok a rukavíc? V tom prípade, ste na správnom mieste! Pripravili sme vám odpovede na najčastejšie otázky.

Ako pomáha otužovanie ?

Otužovanie a zimné plávanie pôsobí blahodárne na imunitný systém, termoreguláciu organizmus, cievy, kardiovaskulárny aparát, mozog, pokožku, na telesnú zdatnosť, zmiernenie alergií, hypertenziu, potlačenie nervových a psychických porúch, či posilnenie obranyschopnosti organizmu voči chorobám. Je dokázané, že otužilci sú aktívnejší, lepšie sa vyrovnávajú s únavou a ľahšie odolávajú chorobám. Ak aj otužilec ochorie, priebeh choroby je podstatne ľahší a trvá kratšie.

Prvým krokom je konzultácia s lekárom.

Skôr ako začnete otužovať, je vhodné navštíviť svojho lekára. Aj keď je otužovanie zdraviu prospešné, nie každý s ním môže začať, prípadne ho pravidelne absolvovať. Pri vyšetrení sa dôraz kladie na dýchacie cesty, srdce, pľúca a obličky. Po schválení lekárom, vám už nič nestojí v ceste.

V žiadnom prípade neskáčte hneď do ľadovej vody! Začínajte jednoducho, príjemne, odmeňujte sa za každý úspešný pokus a postupne, systematicky pridávajte.  

ľadové plávanie v zime, otužovanie, pomôcky, doplnky, čiapka, rukavice, topánky

Ako sa pripraviť na otužovanie? 

Najjednoduchšou metódou je pravidelne plávať na jezerách a riekach od leta, na jeseň a neprestať až do zimy :). Tak sa postupne pripravujete a zvykáte si na chlad. Sú však aj iné metódy, ktoré môžete využiť a fantázii sa medze nekladú. Napríklad behanie naboso po vode či v snehu, môže byť veľká zábava a skvelý prvý krok pre všetkých. Potieranie tela vlhkým uterákom podporujete nielen otužovanie, ale masírovaním prekrvujete aj jemné cievy a vlásočnice. Pravidelné vetranie miestností v každom ročnom období, kúpanie sa s ľadovými kockami, saunovanie, sprchovanie alebo polievanie vodou je asi najčastejšia metóda, ktorú pozná azda každý. Pričom všetky sú určené nielen dospelým, ale aj deťom. Tým často stačí pridať prvok zábavy, či malé prekvapenie a nadšene sa k vám pripoja.

No možno málo kto vie, že pri tejto metóde treba dodržiavať určitú postupnosť, aby sme si neublížili. Najskôr polievame chodidlá a zápästia vodou, ktorá má izbovú teplotu. Každý deň si teplotu postupne znižujeme. Teplotu si regulujeme podľa potreby, pretože sami najlepšie vieme čo vaše telo znesie. Postupne ochladzujeme kolená, stehná, ruky a ramená, brucho, hrudník a nakoniec celé telo. Teplotu vody znižujeme postupne, tak aby sa telo poriadne adaptovalo na chladnú vodu. Pridávaním studenej vody pripravíte svoj organizmus po stránke fyzickej a seba po stránke psychickej na zimné plávanie v ľadových vodách. Po každom otužovaní je dobré dosucha sa utrieť telo. Ak sa z otužovaním  rozhodnete začať na jeseň alebo zime je dobré po každej aplikácii okrem poriadneho vysušenia, obuť si teplé ponožky, aby nohy ostali v teple

Plávanie v studených a ľadových vodách.

Či otužovanie beriete ako rekreačnú aktivitu, ktorá vás udržiava fit, alebo sa stalo vašim životným štýlom, jedná sa o značnú fyzickú námahu a preto by ste sa mali dobre pripraviť. Základom pred samotným otužovaním je ľahké teplé jedlo, ideálne polievka. Nezabudnite na dostatok tekutín, avšak alkoholu sa určite vyhnite! Rozšiuje cievy a tým rýchlo podchladzuje organizmus.

Pred samotným vstupom do vody sa dobre rozcvičte. Je dôležité prekrviť telo, nie však ho veľmi prehriať. Odporúča sa rozcvička, alebo krátky beh len v plavkách a vhodnej obuvi. Ak ste pripravení, je čas pomaly, ale plynule vstúpiť do vody. Nezastavujte sa, nevracajte sa, neváhajte a budete odmenení :). Po samotnom výkone rýchlo rozhýbte stuhnuté končatiny, osušte sa a doplňte tekutiny, ideálne teplým čajom.

Ako sa obliecť na otužovanie ? 

Ľudské telo nie je na chlad dobre pripravené. Preto sme pre začiatočníkov a otužilcov, ktorí plávajú pre vlastné potešenie a pre zdravie, sme vybrali základnú výbavu, ktorá vám ochránia hlavu, uši, ruky i nohy a predĺži váš pobyt vo vode.

Overenou voľbou, ktorú vám odporúčame sú: 3 mm hrubá neoprénová čiapka je výbornou ochranou vašej hlavy a uší. 3 mm neoprénové rukavice Agama s protišmykovou úpravou na dlani a na ochranu nôh nízke topánky Rock s pevnou podrážkou a jednoduchým obúvaním. Rukavice, čiapku i topánky máme vyskúšané nielen my, ale dnes už i mnohí naši zákazníci. 

agama-vybava-otuzovanie-hiko-2

Základnú výbavu i ďalšie potreby pre otužovanie a zimné plávanie máme skladom, pripravené ihneď k odberu, alebo rýchlemu doručeniu k vám. Pri výbere vám radi pomôžeme, poradíme.  

Juraj, Plutvy.sk

obchod, potreby pre otužilcov a zimných plavcov, Plutvy,sk, Šusteková 45

Mohlo by vás zaujímať: Základná výbava otužilca.