PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Ako začať otužovať

 

Láka vás otužovanie, ale neviete ako začaťMáte otázky ohľadom zdravotného stavu? Potrebujete poradiť s výberom základnej výbavy? V tom prípade, ste na správnom mieste! Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky.

ZDRAVOTNÉ BENEFITY OTUŽOVANIA

Otužovanie a zimné plávanie veľmi pozitívne pôsobí na imunitný systém, na termoreguláciu organizmu, na kardiovaskulárny aparát, mozog, pokožku, na fyzickú zdatnosť, zmiernenie alergií, hypertenziu, potlačenie nervových a psychických porúch, či posilnenie obranyschopnosti organizmu voči chorobám. Je dokázané, že otužilci sú aktívnejší, lepšie sa vyrovnávajú s únavou a ľahšie odolávajú chorobám. Ak aj otužilec ochorie, priebeh choroby je podstatne ľahší a trvá kratšie.

PORAĎTE SA S LEKÁROM

Skôr ako začnete otužovať, je vhodné navštíviť svojho lekára. Aj keď je otužovanie zdraviu prospešné, nie každý s ním môže začať, prípadne ho pravidelne absolvovať. Pri vyšetrení sa dôraz kladie na dýchacie cesty, srdce, pľúca a obličky. Po schválení lekárom, vám už nič nestojí v ceste.

Začnite jednoducho, príjemne, odmeňujte sa za každý úspešný pokus a postupne, systematicky pridávajte.  

AKO JEDNODUCHO ZAČAŤ? 

Najjednoduchšou metódou je pravidelne plávať v jazerách a riekach počas leta, a na jeseň, keď sa voda začne postupne ochladzovať jednoducho neprestať. Ak plávate naozaj pravidelne, aspoň raz, za týždeň, postupne sa pripravujete a zvykáte si na chlad. 

Sú však aj iné metódy, ktoré môžete využiť a fantázii sa medze nekladú. Napríklad behanie naboso po vode či v snehu, môže byť veľká zábava a skvelý prvý krok pre všetkých. Potieranie tela vlhkým uterákom podporujete nielen otužovanie, ale masírovaním prekrvujete aj jemné cievy a vlásočnice. Pravidelné vetranie miestností v každom ročnom období, kúpanie sa s ľadovými kockami, saunovanie, sprchovanie alebo polievanie vodou je asi najčastejšia metóda, ktorú pozná azda každý. Pričom všetky sú určené nielen dospelým, ale aj deťom. Tým často stačí pridať prvok zábavy, či malé prekvapenie a nadšene sa k vám pripoja.

ako začať otužovať, jednoduchý návod a tipy

 

OCHLADZUJTE TELO POSTUPNE

Možno málo kto vie, že pri tejto metóde treba dodržiavať určitú postupnosť, aby sme si neublížili. Najskôr polievame chodidlá a zápästia vodou, ktorá má izbovú teplotu. Každý deň si teplotu postupne znižujeme. Postupne ochladzujeme kolená, stehná, ruky a ramená, brucho, hrudník a nakoniec celé telo. Teplotu vody znižujeme postupne, tak aby sa telo poriadne adaptovalo na chladnú vodu. Pridávaním studenej vody pripravíte svoj organizmus po stránke fyzickej a seba po stránke psychickej na zimné plávanie v ľadových vodách. 

Či otužovanie beriete ako rekreačnú aktivitu, ktorá vás udržiava fit, alebo sa stalo vašim životným štýlom, jedná sa o značnú fyzickú námahu, a preto by ste sa mali dobre pripraviť. Základom pred samotným otužovaním je ľahké teplé jedlo, ideálne polievka. Nezabudnite na dostatok tekutín, avšak alkoholu sa určite vyhnite! Rozširuje cievy a tým rýchlo podchladzuje organizmus.

Pred samotným vstupom do vody sa dobre rozcvičte. Je dôležité prekrviť telo, nie však ho veľmi prehriať. Odporúča sa rozcvička, alebo krátky beh len v plavkách a vhodnej obuvi. Ak ste pripravení, je čas pomaly, ale plynule vstúpiť do vody. Nezastavujte sa, nevracajte sa, neváhajte a budete odmenení!

Po každom otužovaní je dobré najprv rozprúdiť krv v celom tele a až potom dosucha utrieť telo a začať sa obliekať. Najčastejšie sa po otužovaní behá alebo ľahko cvičí. V prípade, že sa ihneď po otužovaní začnete obliekať do teplého oblečenia, môžete chlad v sebe tzv. uzavrieť. Zohrievanie sa potom trvá veľmi dlhú dobu, dokonca môžete aj ochorieť. Ak cvičenie a rozhýbanie sa znášate ťažko alebo fúka nepríjemný vietor, vyskúšajte používať uterákové poncho.

AKO SA OBLIECŤ NA OTUŽOVANIE? 

Pre začiatočníkov a otužilcov, ktorí plávajú pre vlastné potešenie a pre zdravie, sme vybrali základne pomôcky, ktoré zahrejú hlavu, ruky a nohy a tým spríjemnia a predĺžia váš pobyt v studenej vode. 

O výbere neoprénových pomôcok na otužovanie si môžete prečítať v samostatnom článku: Základná výbava otužilca

 

.
.
.

 

 obchod, potreby pre otužilcov a zimných plavcov, Plutvy,sk, Šusteková 45

Mohlo by vás zaujímať: