Zahmlievanie masiek a okuliarov

Zahmlievanie okuliarov pri plávaní, ale aj masky pri potápaní, alebo šnorchlovaní môže byť nepríjemne, dokonca i nebezpečné. Hmla nielen, že prekáža vo výhľade, môže vás zneistiť, či dezorientovať. 

Prečo sa maska zahmlieva ?

  1. Odparuje sa vlhkosť z vášho dychu a tváre.
  2. Na šošovkách sa vyzráža rozdiel teploty vášho tela a teploty vody. Podobne, ako keď v zime prídete do vyhriatej miestnosti.

 

sprej proti zahmlievaniu okuliarov, Cressi Antifog, Plutvy.sk

Táto vlhkosť sa postupne zráža do mikroskopických kvapiek, ktoré sa chemickým pôsobením molekúl viažu na seba a vytvoria nepriepustnú hmlu. Sami o sebe by tak pekne nedržali pokope, ideálnym miestom pre ich zachytenie sú drobné nečistoty, odtlačky a škrabance na vnútornej strane masky.

Stane sa vám to u každej masky, skôr alebo neskôr, sa začne zahmlievať. Nemalo by vás to odradiť. ak budete venovať chvíľu času prípave, tak váš najbližší tréning, alebo ponor bude oveľa jasnejší a bezpečnejší.

Čo funguje na zahmlievanie masky ? 

Prípavok proti zahmlievaniu, tzv Antifog vyčístí šošovky, a na vnútornej strane vytvorí jemný povlak, ktorý sťaží molekulám vody vytvárať väzby. Kvapôčky vody strácajú na seba priľnavosť a stekajú. Prípravok len nastriekate a necháte 2-3 minúty zaschúť. 

Poznáme rôzne triky, ktoré sú viac, či menej účinné. Zväčša pôsobia len krátko a nemusia každému vyhovovať. Patrí sem čistenie šošoviek slinami, detským šampónom, glycerínovým mydlom, zubnou pastou, rozkrojeným jablkom, zemiakom a opaľovanie plameňom sviečky. Kým detský šampón, jablko a sliny vašej maske ani okuliarom neublížia, najmä u zubnej pasty a ohňa si dávajte veľký pozor, aby ste nezničili  šošovky a silikón.

Je lepšie použiť sprej alebo gél ?

Sprej sa nanáša priamo z rozprašovača, čo je jednoduchšie, ale použíjete ho väčšie množstvo, preto má redšiu koncentráciu. Gél je hustejší, vyšší koncentrát, je potrebné ho prstami dôkladne rozotrieť po povrchu šošoviek. Ak používate spreje alebo gély, ktoré obsahujú alkohol, nezabudnite masku, alebo okuliare nechať trochu odvetrať. prípadne aj jemne opláchnuť.

 

Ako predísť zahmlievaniu potápačských okuliarov ?

Pred každým použitím odporúčame zorníky vyčistiť, opláchnuť v čistej vode a nastriekať sprejom proti zahmlievaniu - Antifogom.  Aplikácia je veľmi jednoduchá. Sérum nastriekate na vnútornú stranu masky, prstami rozotriete, necháte chvíľu pôsobiť a potom masku vypláchnete vodou. Takto pripravené okuliare alebo masku môžete ihneď používať.

Ak vám môžme so zahmlievaním poradiť, neváhajte sa nás pýtať, alebo nás navštívte v predajni Plutvy.sk. Sme tu pre vás.

Dobrú vodu a čistý výhľad vám prajú Plutvy.sk


Môže vás zaujímať: