PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Zahmlievanie masiek a okuliarov

 

Zahmlievanie okuliarov pri plávaní, ale aj masky pri potápaní alebo šnorchlovaní môže byť nepríjemne, dokonca aj nebezpečné. Hmla nielenže prekáža vo výhľade, môže vás zneistiť či dezorientovať. 

Prečo sa okuliare a maska zahmlievajú ?

  1. Odparuje sa vlhkosť z vášho dychu a tváre.
  2. Na šošovkách sa vyzráža rozdiel teploty tela a teploty vody. Podobne ako keď v zime prídete do vyhriatej miestnosti.

 

Zahmlievanie okuliarov ako funguje a riešenieVlhkosť sa postupne zráža do mikroskopických kvapiek, ktorých molekuly sa viažu na seba a vytvoria nepriepustnú hmlu. Sami o sebe by tak pekne pokope nedržali, ideálnym miestom pre ich zachytenie sú drobné nečistoty, odtlačky a škrabance na vnútornej strane masky.

Stane sa vám to u každej masky, skôr alebo neskôr, sa začne zahmlievať. Nemalo by vás to odradiť. Ak budete venovať chvíľu času príprave, tak váš najbližší tréning alebo ponor bude oveľa jasnejší a bezpečnejší.

Ako vyriešiť zahmlievanie okuliarov ? 

Prípravok proti zahmlievaniu, tzv. Antifog vyčistí šošovky a na vnútornej strane vytvorí jemný povlak, ktorý sťaží molekulám vody vytvárať väzby. Kvapôčky vody strácajú priľnavosť a plynule stekajú. Prípravok len nastriekate a necháte 2-3 minúty zaschúť. 

.
.
.

Ako sa zahmlievaju okuliare a čo robiťPoznáme rôzne triky, ktoré sú viac či menej účinné. Zväčša pôsobia len krátko a nemusia každému vyhovovať. Patrí sem čistenie šošoviek slinami, detským šampónom, glycerínovým mydlom, zubnou pastou, rozkrojeným jablkom, zemiakom a opaľovanie plameňom sviečky. Kým detský šampón, jablko a sliny vašej maske ani okuliarom neublížia, najmä u zubnej pasty a ohňa si dávajte veľký pozor, aby ste nezničili  šošovky a silikón.

Čo funguje lepšie sprej alebo gél ?

Sprej sa jednoduchšie nanáša priamo z rozprašovača, a keďže má redšiu konzistenciu, použijete jeho väčšie množstvo.

Gél je hustejší, vyšší koncentrát, je potrebné ho prstami dôkladne rozotrieť po povrchu šošoviekAk používate sprej alebo gél, ktoré obsahujú alkohol, nezabudnite masku, alebo okuliare nechať trochu odvetrať, prípadne aj jemne opláchnuť.

 

Ako predísť zahmlievaniu potápačských okuliarov ?

Pred každým použitím odporúčame zorníky vyčistiť, opláchnuť v čistej vode a nastriekať sprejom proti zahmlievaniu - Antifogom.  Aplikácia je veľmi jednoduchá. Sérum nastriekate na vnútornú stranu masky, prstami rozotriete, necháte chvíľu pôsobiť a potom masku vypláchnete vodou. Takto pripravené okuliare alebo masku môžete ihneď používať.

Ak vám môžeme so zahmlievaním poradiť, neváhajte sa nás pýtať alebo nás navštívte v predajni Plutvy.sk. Sme tu pre vás.

Dobrú vodu a čistý výhľad vám prajú Plutvy.sk


Môže vás zaujímať: