PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Starostlivosť o plutvy

Plutvy na plávanie, potápanie, šnorchlovanie, či freediving, remienkové alebo botičkové, vyžadujú pozornosť, aby vám mohli robiť radosť dlhú dobu. Starostlivosť a údržba o všetky druhy plutiev je veľmi nenáročná. Pripravili sme pre vás zopár jednoduchých rád, ako sa správne o plutvy starať a predĺžiť tak ich životnosť.

 

PO POUŽITÍ V BAZÉNE

  • Po každom plávaní je potrebné plutvy umyť v čistej vode. Chlór používaný v bazénoch sú chemikálie, ktoré môžu spôsobiť predčasné opotrebovanie materiálu a plutvy postupne zničiť. Opláchnite plutvy v čistej vode, pomôže to z hľadiska hygieny aj na odstránenie drobných nečistôt.
  • Plutvy nechávajte voľne sušiť pri izbovej teplote alebo ich usušte mäkkých bavlneným uterákom. Vyvarujte sa treniu a šúchaniu - silikónové plavecké plutvy znesú aj takýto spôsob sušenie, avšak plutvy s plastovým listom sa môžu doškriabať. Nikdy ich nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu alebo umelým zdrojom tepla, ako sú radiátory alebo fény.
  • Všetky druhy plutiev chráňte pred mechanickým poškodením a nárazmi. Najmä plastové plutvy sú citlivé na udieranie o dno alebo okraje bazénov a údery o pevné predmety.
  • Pri skladovaní a prenášaní plutiev v taškách a batohoch dbajte na to, aby boli suché. Mokré alebo vlhké poskytujú priestor na rozvoj plesní, ktoré sa potom môžu rýchlo rozšíriť na chodidlo a ostatné vybavenie. Na plutvy nič nepokladajte, skladujte ich položené stupajou na podložku, pri izbovej teplote a na tmavom mieste.

 

 

Predali sme stovky plutiev, a tieto dve chyby zákazníci opakujú najčastejšie:

Plutvy sú na plávanie, nie chodenie! Najmä pri silikónových plutvách, ktoré sú mäkké a pohodlné, môžete mať pocit, že sa nič nestane, ak sa v nich trochu prejdete - výsledkom sú zväčša poškriabané a odreté plutvy. V plutvách sa ani vo vode nestavajte na špičky alebo na hrany listu pretože sa môžu jednoducho zlomiť.
Pri obúvaní plutiev buďte opatrní a pätu plutiev nenaťahujte nasilu. Najmä plavci s vysokým priehlavkom, ktorý môžu mať pri obúvaní plutiev sťažené podmienky, silou ťahajú sa zadnú časť päty a chodidlo tlačia dovnútra. Takéto opakované obúvanie je jasnou cestou k roztrhnutiu plutiev na exponovanom mieste. Odporúčame plutvy obúvať s citom a vo vode - je to jednoduchšie :)

 

.
.
.

 

PO POUŽITÍ V MORI A NA OTVORENEJ VODE

  • Tak ako pri plaveckých plutvách, tak aj pri plutvách na otvorenú vodu platí, že je potrebné ich po každom použití umyť v čistej vode. Plutvy tak zbavíme drobných nečistôt, piesku, soli a najmä mikroorganizmov a rias z vody. Soľ a živé zložky vody, môžu výrazne oslabiť materiál a skrátiť tak životnosť plutiev.
  • Šnorchlovanie a potápanie najčastejšie prebieha počas teplého počasia preto s ich sušením nebýva príliš veľa práce. Plutvy je môžeme sušiť voľne na vzduchu alebo jemným utieraním mäkkým uterákom. Pri sušení uterákom alebo handričkou nevytvárajte silný tlak pretože by mohlo dôjsť k poškriabaniu alebo zalomeniu listu. Ak budete sušiť plutvy na voľno, nenechávajte ich na priamom slnku. Pôsobenie priamych slnečných lúčov a spaľovanie plutiev môže radikálne zmeniť vlastnosti materiálov a výrazne ich poškodiť.
  • Pri používaní, ale aj pred/po ňom, chráňte plutvy pred mechanickým poškodením, ktoré vzniká najmä v dôsledku nárazov. Listy plutiev sú síce pevné a flexibilné, avšak zároveň aj krehké. Údermi o skaly alebo pri preprave sa môžu zalomiť.
    V plutvách nechodíme! Sú určené na plávanie a používanie vo vode. Prechádzka v plutvách po kameňoch alebo stavanie sa v nich na špičky sa zásadne neodporúča. Iné mechanické poškodenia môžu vzniknúť napríklad aj pri obúvaní - malo by prebiehať vo vode a citlivo. Pri obúvaní nenaťahujte zadnú časť botičky a netlačte chodidlo silou.
  • Pri starostlivosti o plutvy na šnorchlovanie a potápanie je veľmi dôležité ich skladovanie a preprava. Ukladanie plutiev do vakov a tašiek by malo prebiehať vždy po dôkladnom vysušení. Mokré plutvy uzatvorené vo vakoch môžu splesnivieť a materiály sa môžu začať rozpadať. Pred dlhším uložením plutiev na odpočinok je vhodné ich skladovať pri izbovej teplote, na tmavom mieste a položené spodnou stranou na podložku. Skladovanie na nerovných povrchoch alebo na špičkách môže plutvy zdeformovať, podobne ako zaťažovanie ďalšími predmetmi.