PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Starostlivosť o neoprény

Neoprénové obleky z našej ponuky sú vyrábané z vysokokvalitných materiálov od známych a overených výrobcov  plaveckých, potápačských a freedivingových značiek. Pri správnom používaní a dobrej starostlivosti vám budú slúžiť dlhú dobu. Prinášame Vám jednoduché a overené rady, ako životnosť obleku predĺžiť.

 

Základom je správna veľkosť.

 • Základným a hlavným pravidlom je vybrať si správnu veľkosť neoprénu. Pod veľký neoprén zateká voda, malý vás bude sťahovať a rýchlejšie sa opotrebuje. Okrem životnosti, správna veľkosť ovplyvňuje aj termoizolačné vlastnosti neoprénu - priveľký oblek prepúšťa mnoho vody, ktorá neustále cirkuluje a nedokáže sa od tela ohriať a je vám zima.

 

 • Ako správne obliecť neoprénový oblekBuďte opatrní, aby ste oblek mechanický nepoškodili - pri obliekaní dbajte na to, aby ste na sebe nemali hodinky, šperky a iné veci s ostrými hranami. Vyhnite sa prílišnému naťahovaniu alebo šklbavému obliekaniu. Materiál a švy obleku sa takto môžu jednoducho zničiť. V tejto súvislosti je dôležité taktiež to, aby ste pri obliekaní a vyzliekaní obleku nepoužívali nechty. Mechanické poškodenia spôsobené nechtami patria medzi najčastejšie. Aby ste tomu predišli, je dobré mať vždy nechty skrátené alebo použite ochranné rukavice. Zvlášť pozornosť venujte aj zipsu. Na jeho údržbu používajte vosk alebo iné prípravky špeciálne na to určené, napríklad Zip Care, aby sa nezadrel. 

 

 

Správne používanie a údržba

 • Pred oblečením neoprénu zmyte opaľovacie krémy alebo oleje z vašej pokožky - tieto kozmetické prípravky môžu obsahovať chemikálie, ktoré neoprén poškodzujú alebo skracujú jeho životnosť. V prípade, že vás oblek odiera odporúčame používať špeciálne krémy na to určené, ako napríklad Zone3 Glide alebo obyčajnú vazelínu.

 

 • Ako správne obliecť neoprénový oblekPo každom použití neoprénový oblek poriadne prepláchnite z vnútornej aj vonkajšej strany v čistej vodeSilné znečistenie odstráňte teplou vodou a jemným trením prsta. Neoprén, najmä pri používaní na otvorenej vode, časom naberá špecifický odor, pre niekoho zápach. Je to spôsobené potom, ale hlavne živými mikroorganizmami a riasami, ktoré vo vode žijú. V takomto prípade odporúčame použiť čistič neoprénov Mirazyme, ktorý okrem toho, že pohltí zápach, spoľahlivo odstraňuje a predchádza vzniku plesní.
  Neoprén nikdy neperte v práčke! Niektorí výrobcovia to síce na štítkoch produktu uvádzajú ako možnosť čistenia, avšak zo skúsenosti odporúčame to nerobiť. Aj ten najšetrnejší program pračiek, veľmi rýchlo poškodí hydrofóbnu úpravu oblekov, narúša štruktúru neoprénu a výrazne oslabuje materiál.

 

 

Sušenie a skladovanie 

 • Neoprén nechávajte sušiť na voľno tzn. pri izbovej teplote a na vzduchu, resp. pri dobrom vetraní. Oblek zaveste na vešiak a vodu nechajte stiecť. Materiál nežmýkajte pretože by mohol popraskať alebo sa pretrhnúť. Neoprén nikdy nesušte na zdrojoch tepla (na radiátoroch alebo s použitím fénu) ani na priamom slnku.

 

 • Aby vám neoprén slúžil dlhú dobu, je dôležité ho správne skladovať. Úplne suchý oblek prevráťte naruby, zaveste na široký vešiak a uložte na miesto s príjemnou izbovou teplotou, bez priameho slnečného žiarenia.

 

.
.
.

 AKO OPRAVIŤ ROZTRHNUTÝ NEOPRÉN?

 

Každému kto používa neoprén sa môže stať, že sa mu na malom mieste roztrhne. Najčastejšie v dôsledku hlbokého zarytia nechtov do materiálu alebo zachytením sa o konár, skalu alebo v mori o koral či mušľu. Drobné trhliny zvládnete opraviť aj sami doma, je to veľmi jednoduché. Budete potrebovať minimum pomôcok:

 • kvalitné lepidlo na neoprén, napríklad Aquasure
 • malý štetec alebo iný aplikátor na lepidlo (súčasťou balenia pri lepidle Aquasure)
 • mydlovú vodu alebo alkohol na odmastenie

 

Odmastite hrany neoprénu v mieste pretrhnutia. Aplikujte adekvátne množstvo lepidla na obe, už suché hrany a priložte ich k sebe. Chvíľu (cca 2min.) tlačte hrany k sebe - lepidlo materiál naleptá a umožní mu sa opäť spojiť. Dbajte na to, aby ste nepoužili príliš veľa lepidla pretože vám bude zo spoja vytekať a naleptá vám aj ostatné časti obleku. Ak máte pocit, že ste lepidla použili málo, staré odstráňte a naneste ešte raz. Neoprén položte do takej polohy, aby boli hrany spoju k sebe stále priťahované (môžete použiť lepiacu pásku) a nechajte ho odpočívať celú noc. Po takejto oprave je neoprén v spoji ešte pružnejší ako zvyšná časť obleku a je pripravený na ďalšie použitie.

 

NAJPREDÁVANEJŠIE LEPIDLÁ NA NEOPRÉN:

.
.
.

Servis, opravy a starostlivosť o plavecké okuliare, Plutvy.sk

Môže vás zaujímať: