Milí zákazníci, predajňa je otvorená v pracovné dni od 8.00 do 17.30. Tešíme sa na vašu návštevu.

Blog, Strana 2

Blog Plutvy.sk

Základná výbava otužilca

Otužovanie je jeden z najstarších spôsobov, ako udržať telo fit. Fyzicky i finančne nenáročná aktivita, ktorá posilní vašu imunitu, zvýši mentálnu i fyzickú odolnosť a celkovo zlepší váš zdravotný stav. Ak sa chystáte na svoje prvé kúpanie, radi vám poradíme, čo budete potrebovať.

Akú výbavu potrebujem?

Otužilci k svojej činnosti potrebujú skutočne minimálnu výbavu. Čím viac by ste toho na seba obliekli, tým menej môžme hovoriť o otužovaní. 

Štandardnou výbavou tradičných otužilcovklasické plavky a neoprénové topánky do vody. Topánky sú vhodné, samozrejme nie povinné. Spoľahlivo vás však ochránia všade tam, kde nepoznáte dno, alebo naň nevidíte. Najpredávanejším modelom sú neoprénové topánky Agama Rock.

 

neoprénové topánky na otužovanie, v obchode Plutvy.sk

Neoprénové topánky Agama Rock (na obr.). Celú ponuku pre otužilcov si môžete pozrieť tu. Ak potrebujete pomôcť,alebo poradiť, neváhajte sa nás opýtať.

 

Rekreační otužilci, ktorí si viac či menej užívajú studený kúpeľ, používajú na otužovanie aj niekoľko ďalších doplnkov. Okrem neoprénových topánok používajú aj neoprénové rukavice a čiapky. Rukavice vás výborne ochránia vaše ruky pred nepríjemnou bolesťou spôsobenou krehnutím prstov. Kombinácia rukavíc a topánok vám dovolí užívať si príjemné ihličky po tele o minúty dlhšie. 

Cez hlavu strácate najviac tepla, preto je čiapka jasnou voľbou. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov čiapok.

 • Ak pri plávaní ponárate aj hlavu, siahnite po neoprénovej. Tá vašu hlavu ochráni aj keď bude mokrá.
 • Pokiaľ hlavu ponárať nechcete, vhodná je zateplená čiapka s vodeodpudivým povrchom. 

 

Ak pri otužovaní plánujete aj plávať, doplnkovou výbavou môžu byť štuple do uší, štipec na nos plavecké okuliare. Ak plávate často sami, vašu bezpečnosť môžete zvýšiť nafukovacím plavákom. Ten slúži ako opora a ochrana v prípade núdze, ale hlavne, ako dobre viditeľný signalizačný objekt. 

Takáto výbava vám pri troche starostlivosti vydrží roky. Stačí ju vždy po použití opláchnuť v čistej vode a nechať voľne vysušiť. 

Juraj, Plutvy.sk

obchod s kompletnou výbavou pre otužilcov a zimných plavcov, Plutvy.sk

Plávanie detí - najčastejšie otázky rodičov

Milí rodičia,

v spolupráci s Mgr. Blankou Krajčovičovou, majiteľkou plaveckého Klubu Kvapka a odborníčkou na problematiku detského plávania sme pre vás spracovali odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Aký úžitok prinesie môjmu dieťaťu plavecký kurz?

Deti môžu začať s aktivitami vo vode už po zahojení pupčeka tzv. vaničkovým plávaním a neskôr využiť služby kvalitného baby klubu zameraného na plávanie. Už v mladom veku môže plávanie pozitívne ovplyvniť emocionálny, psychický i telesný vývoj dieťaťa. V plaveckých kluboch sú školení inštruktori, ktorí sa venujú každému dieťaťu cvičeniami podľa dosiahnutého vývinového stupňa. Plavecké kurzy podporujú vývoj detí aj po psychomotorickej stránke, zlepšuje sa ním koordinácia pohybov a taktiež blahodárne pôsobí na imunitný systém, stravovanie a spánok. Deti sú zdravšie, otužilejšie, pohybovo zdatnejšie, odvážnejšie a komunikatívnejšie. Navyše pravidelné tréningy plávania vo veku od 4 rokov, keď sú deti schopné zvládnuť v primeranej kvalite plaveckú techniku, pomáhajú rozvíjať vlastnosti ako cieľavedomosť, sebaovládanie, samostatnosť a disciplinovanosť, čo určite oceníte.

Ako pripraviť dieťa na plávanie?

Nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Porozprávajte sa s dieťaťom a vysvetlíte mu kam ide. Ak by dieťa nechcelo spolupracovať, nevzdávajte sa, je dobré ho postupne motivovať a odmeňovať.

čo potrebujeme na prvú hodinu plávania

Ako zdravotne zdatný má byť začínajúci plavec?

Dieťa, ktoré prichádza do kurzu, nesmie mať infekčné choroby, ani alergie súvisiace s nejakou zložkou v bazéne, napríklad chlórom.  Plávanie, neskôr pravidelný tréning vždy prispôsobte schopnostiam a potrebám malého plavca. Pravidelne plávať môže pre zlepšenie celkového zdravotného stavu a podporu imunity. Po zvládnutí základov môže malý plavec ďalej rozvíjať techniku, silu, vytrvalosť, lepšie držanie tela a celkovú kondíciu.

Čo robiť v prípade ak je moje dieťa hendikepované?

Záleží na type a rozsahu hendikepu. Deti zapájame do kolektívu, pokiaľ sa dá. Ponáranie sa neodporúča, ak sa jedná o možnú stratu vedomia, napríklad v prípade epilepsie, no inak nie je dôvod neplávať. Existujú vypracované špeciálne metodiky pre rôzne hendikepy, preto nie je dôvod obávať sa. Dôležité je informovať klub o zdravotnom hendikepe a prekonzultovať všetky možnosti.

Čo robiť ak má moje dieťa syndróm ADHD? Ak je príliš hyperaktívny?

Uvedomme si, že dieťa má problém so sústredením sa na činnosť, nie so športom. Plávanie môže veľmi napomôcť k zlepšeniu jeho stavu. Skúsenosti to dokazujú. Avšak, aj v tomto prípade sú potrebné špeciálne postupy a odborník, ktorý rozumie podstate problému. Zvyčajne sa im venujú v skupinách inštruktorky pedagogického zamerania.

Kedy môže začať dieťa používať pomôcky ako plutvy, plavecké okuliare a iné, pri plávaní?

Pomôcky môžu spestriť či zjednodušiť plávanie detí. Pri okuliaroch si uvedomí, že zrazu vidí inak, pri plutvách, že pláva rýchlejšie. Dôležité je prekonzultovať fyzickú zdatnosť s trénerom, prípadne lekárom. Plaveckými okuliarmi u detí nič nepokazíte, zatiaľ čo s plutvami by ste mali začínať postupne, aby ste predišli prílišnej námahe či kŕčom detskej nožičky. U nás, v Plutvy.sk Vám pri výbere detských plutiev radi poradíme a pomôžeme.  

detské okuliare a masky na plavecký kurz, v obchode Plutvy.sk

Máme veľký výber detských plaveckých okuliarov a ďalších pomôcok pre váš prvý plavecký kurz. Radi vám poradíme online, alebo osobne v predajni Plutvy.sk.

 

Chystáme sa na prvú hodinu plávania, čo budeme potrebovať?

V prvom rade je rozhodujúci vek a zdatnosť Vašej ratolesti. Plavecké kluby vyžadujú plaveckú čiapku a okuliare ako ochranu pred chlórom. Aj keď sa vo vode nachádza v minimálnom množstve, citlivejšie deti môžu reagovať sčervenaním očí. Postupne môžete pridať detské plutvy a v prípade, že dieťa trápi chlad, môžete siahnuť po detskom neopréne na plávanie. Avšak, aby bolo plávanie pre Vaše dieťa čo najväčším potešením, vyberte mu správne plavecké pomôcky. S výberom Vám v našom špecializovanom obchode Plutvy.sk, radi poradíme, pomôžeme, povieme vlastné skúsenosti a budeme sa Vám individuálne venovať.  

Jelizaveta a Juraj, Plutvy.sk

Ako vybrať potápačskú masku?

Potápačské masky výrazne ovplyvňujú potápanie či šnorchlovanie. Bez nich by sme sa nemohli pozerať na krásu podmorského sveta. Potápačské okuliare sú veľmi obľúbené na rodinných dovolenkách pri mori. Sú neodmysliteľnou súčasťou výstroje určenej na podmorské expedície, freediving či podvodný rybolov - spearfishing. Pred zakúpením si kvalitných a pohodlných okuliarov je však dobré rozmyslieť si, na čo ich budeme využívať a ako často.

Skôr ako vám predstavíme jednotlivé typy masiek, je dôležité poznať z čoho pozostáva. Poznanie výrazov vám uľahčí zvoliť si tie najlepšie potápačské okuliare.

maska-big-eyes-cressi-popisky

Typy potápačských okuliarov

Okuliare na potápanie sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ako je temperované sklo, dostatočne pevné, aby vydržali tlak vody. Sukňa masky je vyrobená z mäkkého a flexibilného silikónu. Čím je silikón mäkší, tým je maska pohodlnejšia a má výborné tesniace účinky.

Okuliare na šnorchlovanie a iné masky určené pre športové použitie na povrchovej vode, môžu byť vyrobené z nekvalitných materiálov, ako sú plastové šošovky, ktoré nevydržia a rýchlo sa poškodia poškriabaním. Kvalitné masky na šnorchlovanie sa vyrábajú z odolných temperovaných skiel. Na sukňu masky je použitý mäkký silikón.

Okuliare na Freediving sú nízko-objemové masky určené na nádychové potápanie. Ich veľkou výhodou je malý priestor medzi tvárou a maskou, čo znamená, že v maske je veľmi málo vzduchu a veľmi ľahko vyrovnáte tlak.

Masky so širokým zorným polom, takéto masky sa vyznačujú šošovkami v tvare prevrátenej kvapky (napr.: Big Eyes Evolution), alebo pretiahnutými šošovkami (napr.: potápačské okuliare Penta). Masky poskytujú perfektnú viditeľnosť vo všetkých smeroch. Sú obľúbenými medzi potápačmi a šnorchlistami.

Dioptrické potápačské okuliare sa vyznačujú možnosťou vymeniť klasické šošovky za dioptrické. Sú určené pre vás, ktorý nosia dioptrické okuliare alebo šošovky. Vyrábané sú z kvalitných temperovaných skiel. Výmenu skiel prevažne robia výrobcovia alebo zaškolený pracovníci.

Plavecké okuliare nemôžete použiť na potápanie. Prečo? Pretože vaše oči vytavíte veľkému tlaku čo môže spôsobiť popraskanie žiliek či poškodeniu zraku. Tak isto okraje okuliarov bolestivo tlačia a môžu zanechať podliatiny.

Šošovky

Dvoj-šošovké potápačské okuliare sú charakteristické dvoma zorníkmi (šošovkami), ktoré sú vsadené do rámu. Výhodou takýchto masiek je malý vnútorný objem, čo vám uľahčuje vyrovnanie tlaku.

Jedno-šošovkové potápačské okuliare sú charakteristické jedným zorným zorníkom vsadené v širokom ráme okuliarov. Maska vám poskytuje široké zorné pole.

Potápačské okuliare s bočnými šošovkami sa vyznačuje predĺženými šošovkami po bokoch masky. Takýto model masky vám prepúšťa viacej svetla do masky a rozširuje zorné pole. Masky majú väčší vnútorný objem ako iné masky, čo znamená, že potrebujete viacej vzduchu, aby ste vyrovnali tlak.

Materiál

Kvalitné masky na šnorchlovanie a potápanie sú vyrobené z vysoko kvalitného, flexibilného silikónu, nie z plastu. Mäkšia a pružnejšia sukňa sa lepšie prisaje na rôzne typy tvárí a neprepustí vodu do vnútra masky. Kvalitu silikónu zistíte ľahko. Chyťte sukňu masky do prstov a silikón ohýbajte a stláčajte. Kvalitný silikón sa vráti späť, nezlomí sa, neroztrhne. Farba silikónu má tiež dôležitú úlohu pri vyberaní tej správnej masky. Do priehľadnej masky preniká viac svetla ako do čiernej masky.


 

Môže vás zaujímať:

 

 
Ako vybrať šnorchel ?

Dobrý šnorchel je neodmysliteľnou súčasťou výstroja dovolenkujúceho šnorchlistu i vášnivého potápača. Bez šnorchla by vaše cesty za podmorskými krásami boli krátke a prerušované. S koncom dýchacej trubice nad hladinou pokojne sledujete krásny podmorský svet bez nutnosti zdvihnúť hlavu pre nádych. Pri výbere si rozmyslite, aký typ šnorchla by bol pre vás ten najlepší a najpohodlnejší. Kvalitný šnorchel by ste nemali takmer vôbec cítiť v ústach a mal by vám umožniť dýchať ľahko a prirodzene.

Ako vybrať šnorchel na dýchanie pod hladinou

Dĺžka šnorchla aj jeho priemer je rozdielna pre deti a dospelých. Je dôležité aby deti používali detské šnorchle, ktoré sú veľkosťou a priemerom prispôsobené ich potrebám. Detský šnorchel je viditeľné menší oproti šnorchlu pre dospelých. Náustok je malý, prispôsobený detským ústam a pohodlný na skus. Určiť vek, do kedy by dieťa malo používať detský šnorchel je individuálne. Prevažne sa však odporúča deťom do 14 - 15 rokov. Ak by dieťa používalo "dospelácky" šnorchel, je veľmi pravdepodobné, že nedokáže vytlačiť všetok vydýchnutý vzduch von a opätovne ho bude vdychovať, čo pri dlhšom šnorchlovaní môže viesť k nevoľnosti až strate vedomia.

Dĺžka šnorchla pre dospelých sa pohybuje od 38 do 40 cm. Priemer je najčastejšie 2 - 2,5 cm. Ponúkajú sa aj šnorchle, ktoré sú kratšie a majú väčší priemer. Určené sú prevažne pre potreby potápačov. Krátka trubica s veľkým priemerom by pri šnorchlovaní bola stále plná vody.

Tvar šnorchla. Vo svojej najjednoduchšej forme ma šnorchel oválny tvar. Ponúkajú sa od nepamäti a stále patrí medzi najvyhľadávanejšie. V posledných rokoch sa do popredia dostávajú šnorchle s elipsovitým tvarom trubice. Takto tvarovaná dýchacia trubica napomáha v bezproblémovom dýchaní, prechádza vodou s minimálnym odporom a ľahko sa čistí. Tento tvar trubice ocenia všetci, ktorí trávia veľa času šnorchlovaním či potápaním.

 Typy šnorchlov

 • Mokré šnorchle sú klasické, jednoduché dýchacie trubice. Vyznačuje sa pevným ohnutým trupom v tvare písmena J. Pri zaplavení šnorchla je nutné veľkým výdychom vodu zo šnorchla odstrániť, prípadne šnorchel z úst vytiahnuť  a vyliať vodu. Tieto šnorchle sú najlacnejšie. Mokré šnorchle sú napríklad GringoMexico a pre deti Minigringo. Medzi freedivermi a spearfishermi je veľmi obľúbená Corsica.

mokrý šnorchel, jednoduchá dýchacia trubica 

 • Polosuchý šnorchel je náš najpredávanejší, ideálny na dovolenkové šnorchlovanie a objavovanie. Vyznačuje sa ohnutou trubicou, ktorá má na konci mäkké vrapovanie, čo umožňuje ľahko ohnúť a prispôsobiť trubicu pre vaše potreby.
  Oproti mokrému šnorchlu má navyše výdychový ventil a vlnolam. Vlnolam sa nachádza na hornej časti šnorchla a prevažne je výraznej farby, aby šnorchlistu či potápača bolo z vody dobre vidieť. Zabraňuje preniknutiu vody zvrchu. V spodnej časti šnorchla sa nachádza jednosmerný výdychový ventil. To znamená, že, že pri dýchaní ventil nenasáva vodu, ale ju odstraňuje. Nachádza sa vo vnútri šnorchla v podobe membrány o veľkosti centu. Ventil má dve dôležité funkcie: odstraňuje nadbytočnú vodu zo šnorchla von a zabraňuje vniknutiu vody do úst. Obľúbené polosuché šnorchle sú napríklad: Cressi Gamma a Beta, Scubapro Verve a pre deti Cressi Top Junior.

polosuchý šnorchel, ideálny na dovolenku

 • Suchý šnorchel je najbezpečnejšia dýchacia trubica, ktorú máme v ponuke. Okrem výdychového ventilu, vlnolamu a mäkkého vrapovania obsahuje vnútornú klapku, ktorá sa nachádza pod vlnolamom vo vnútri šnorchla. Po ponorení alebo zaliatí dýchacej trubice sa klapka zavrie a do vnútra trubice neprepustí vodu. Hneď ako na klapku netlačí voda, vytiahne sa. Najpredávanejšie suché šnorchle z našej ponuky sú: Cressi Desert Dry, Kappa Ultra Dry novinka Alpha Ultra Dry a pre deti Desert Dry Junior.

Suchý šnorchel s vnútornou klapkou, bezpečný, zabráni vniknutiu vody pri šnorchlovani

 

Naše odporúčanie: Pre deti a začiatočníkov sú vhodné suché modely, dovolenkárom, ktorí majú radi vodu stačí polosuchý šnorchel. Freediveri a spearfisheri siahajú po jednoduchých, mäkkých dýchacích trubiciach.

Pri výbere porovnajte najmä materiály. Je veľký rozdiel mať niekoľko hodín v ústach jemný silikón, alebo nepríjemnú, tvrdú gumu. Nezabúdajte na čo, ako často a ako dlho budete šnorchel používať, aby vybraný model bol vhodný pre vaše potreby. Ak máte otázky, nejasnosti, alebo si neviete vybrať, neváhajte nám zavolať, alebo napísať. Veľmi radi a ochotne vám pomôžeme.

Ako si vybrať šnorchel na Plutvy.sk

Môže vás zaujímať:

Vyberáme správne plutvy

Plutvy sú predĺžením a zväčšením plochy chodidiel, vďaka ktorým môžeme plávať rýchlejšie, preplávať väčšie vzdialenosti a potápať sa do väčších hĺbok. Pre každú aktivitu alebo disciplínu sú vhodné iné plutvy. V našej ponuke máme:

 

aqua-sphere-microfin-hpNa plávanie v bazéne pre začínajúcich plavcov, najmä deti sú vhodné dlhšie plutvy s mäkkými listami, ktoré nezaťažujú nevyvinuté svaly a kĺby, napríklad obľúbený model Cressi Clio. Pre plavcov, ktorí už ovládajú techniku, ale hľadajú pomôcku na plávanie v bazéne sú určené plutvy s krátkymi listami, ako napr. Aqua Sphere Microfin, alebo TopSwim Silicone. Na plávanie dlhých vzdialeností, na jazerách sú vhodné plutvy s dlhými, pevnými listami ako Gara Profesional LD a Gara 3000 LD.

Na šnorchlovanie, dovolenkové dobrodružstvá a letné šantenie vo vode sú vhodné stredne dlhé, botičkové plutvy s mäkšou čepeľou. Tie vám poskytnú dostatočnú záber v prípade potreby, pritom sú však ľahké a veľmi pohodlné. Ideálnym príkladom sú plutvy Pluma. Ak sa predsa len rozhodnete siahnuť po remienkovej verzii, pretože vám noha ešte rastie, alebo cestujete s partiou kamošov, ktorí majú poodbnú nohu ako vy, dobrou voľbou sú kratšie Palau SAF i trochu dlhšie plutvy Palau.

Na potápanie sú vhodné dlhšie plutvy, s pevnými listami, ktoré poskytujú plynulý, silný kop, s reduciou námahy. Do chladnej vody, či ak je zlý prístup do vody, tak siahnite po remienkových plutvách, napríklad Cressi Frog Plus, do ktorých si obujete neoprénové topánky. Na ponory v teplej vode, sa používajú botičkové plutvy, jednoznačne najobľúbenejší model sú plutvy Cressi Reaction Pro.

cressi-gara-modularNa freediving a spearfishing sú vhodné veľmi dlhé plutvy, ktoré veľmi efektívne prenášajú energiu z nôh na pohyb. Obľúbené su Cressi Gara 2000 HF a model Cressi Gara Modular, ktorý umožňujú výmenu listov.

Ak sa voda ochladí, v plutvách vás zahrejú neoprénové ponožky. Len 0.5 mm tenké Hiko Slim, hrubšie, ale veľmi elastické Cressi Ultra Stretch prípadne až 5 mm hrubé a teplé Hiko. Do chladnej vody sa obúvajú neoprénové topánky.

 Veríme, že vám tento krátky sprievodca výberom plutiev pomôže. Túto tému môžme rozoberať z mnohých strán. Deliť plutvy podľa materiálov, tvaru listov, spôsobu obutia a mnohých ďaších faktorov. Ak vás táto téma zaujala, pýtajte sa nás, radi vám pomôžeme s výberom osobne, poradíme a pridáme vlastné skúsenosti.

 Pohodlné a teplé obutie a dobrú vodu vám praje Juraj, Plutvy.sk

plutvy_cressi_ara

Vyberáme správny neoprén

Pri plávaníšnorchlovanípotápaní a ďalších vodných športoch trávime vo vode veľa času. Aj keď to okamžite necítime, voda dokáže ochladiť ľudské telo až 20 krát rýchlejšie ako vzduch. Ak je na brehu 25°C, je nám príjemne teplo. Ak však ležíme dlhšie v 25°C vode, po chvíli ucítime chlad. Práve neoprén je skvelým oblečením pre vodné športy. Jeho základnou funkciou je ochrana pred chladom. Sekundárne nás chráni pred poškriabaním, porezaním, bodnutím i prípadnými chemickými látkami, ktoré sa môžu vo vode nachádzať. 

Kvalita a cena neoprénu sa odvíja od jeho hrúbky, spôsobe šitia a doplnkových funkcií. Krátky, tenký, základný neoprén môžete kúpiť už od 50-60€. Napríklad Agama Tropic. Naopak dlhé, hrubé, neoprénové obleky do chladnej vody s mnohými doplnkami môžu stáť aj 600-700€. Napríklad Cressi Atlantis.

Suchý oblek alebo mokrý neoprén?

Ak sa plánujeme potápať vo vode, ktorej teplota klesá pod 10°C, rozumnou voľbou je suchý oblek. Ten má v chladnej vode ale i vo vetre výborné izolačné vlastnosti. Jeho nevýhodou je vysoká cena, vyššia náročnosť na obliekanie, skladovanie i používanie. Ak ja teplota vody vyššia ako 10°C, vhodné sú tzv. mokré neoprény. Mokré, pretože sa do nich dostane malé množstvo vody. Tú si naše telo ohreje a vytvorí tak ďalšiu izolačnú vrstvu. Ako prvé pri výbere neoprénu zvolíme vhodnú hrúbku.

Hrúbka neoprénuDlhý neoprénový oblek Cressi Diver 5mm

Hrúbka použitého materiálu najviac ovplyvňuje náš tepelný komfort a celkový pocit. Čím hrubší neoprén zvolíme, tým bude teplejší, resp. tým lepšie izoluje. Avšak čím hrubší neoprén, tým ťažšie sa v ňom pohybuje. Hrúbku si vyberajme podľa teploty vody a ročného obdobia kedy budeme neoprén najčastejšie použivať. Neoprény sa vyrábajú v hrúbke od 1 mm až do 9 mm. Z nich sa najčastejšie používajú 3mm do teplej, 5 mm do miernej a 7 mm do studenej vody

Orientačná tabuľka teploty vody a hrúbky neoprénu:

 • teplota vody nad 30°C je vhodný 0,5 -1 mm neoprén, napríklad ultra tenká kombinéza Cressi One na plávanie a šnorchlovanie
 • teplota vody 25-29°C je vhodný 2 mm neoprén, napríklad dámsky Cressi Lido na dovolenkové šnorchlovanie
 • teplota vody 21-28°C je vhodný 3 mm neoprén, napríklad strečový Agama Evolution vhodný na potápanie, kiteboarding a ďalšie vodné športy 
 • teplota vody 15-20°C je vhodný 5 mm neoprén, napríklad Cressi Diver s kuklou na potápanie
 • teplota vody 10-18°C je vhodný 7 mm neoprén, napríklad Cressi Lontra s kuklou na potápanie
 • do chladnejšej vody je vhodný suchý oblek

 

Tabuľku berte len orientačne. My čo máme extra izolačnú vrstvu vo forme tuku a dobre znášame chlad, si môžme dovoliť obliecť tenší neoprén. Naopak, ak vám drkocú zuby už pri pohľade na chladnejšiu vodu, siahnite po teplejšej verzii, alebo pridajte pod oblek neoprénovú vestu

Šitie a švy

Okrem neoprénového materiálu a jeho hrúbky je dôležité aj akým spôsobom sú jednotlivé diely k sebe spojené. To má veľký vplyv na jeho izolačné vlastnosti i životnosť. Lepené spoje sú najmenej pevné, a nájdeme ich u najlacnejších modelov. Overlock je pevnejší steh, ktorý spája dve časti neoprénu z vnútornej strany, preto môže niekedy škriabať. Ak je overlockový spoj veľmi namáhaný, prepúšťa vodu. Slepý steh je veľmi pevný spoj, pri ktorom sú dva diely neoprénu najskôr k sebe prilepené a neskôr len ich vnútorné časti prešité. Tento typ konštrukcie je veľmi príjmený pri nosení, dobre odoláva vode, preto sa nachádza na drahších oblekoch. Pre lepšiu vodotesnosť sú švy často podlepené. Bezšvové spoje sú úplne hladké, veľmi príjemné, spájané vysokou teplotou. Používané sú najme freedivermi.

Dĺžka a strih neoprénu

Krátky neoprén je obvykle jednodielny oblek s krátkymi rukávmi i nohavicami. Tradične je 2 až 3 mm hrubý, vhodný na plávanie, šnorchlovanie a ďalšie vodné športy v teplých vodách, na letných dovolenkách a v letných mesiacoch u nás. Obľúbený model je Agama Funky short, používaný aj surfermi a windsurfermi. Najčastejšie však môžete vidieť dlhý, jednodielny, neoprénový oblek dostupný v hrúbkach od 1 do 9 mm, podľa teploty vody. Určený je najmä na potápanie v chladnej a studenej vode. Do veľmi studenej vody je vhodný neoprénový oblek s kapucňou. Výbornou voľbou je oblek Cressi Diver.

Veľkosť neoprénu 

U neoprénu platí, že radšej trochu menší, ale natoľko pohodlný, aby sme sa v ňom mohli hýbať a dýchať:), ako zbytočne väčší so vzduchovými bublinami, ktoré neskôr vyplní chladná voda. U oblekov sú dôležité aj zápästia, členky a krk, kde by nemala veľmi presakovať voda. Preto môže byť prvé obliekanie neoprénu náročnejšie, a pravdepodobne sa zapotíte. Ak je to však veľká námaha a potrebujete pomoc, siahnite po väčšej veľkosti.

Ak si neviete pre seba nájsť vhodný neoprén, nezúfajte. Kontaktujte nás, ušijeme vám neoprénový oblek na mieru.

Doplnky a voliteľné časti

Kapucňa je výbornou ochranou pred chladom, i pred zatečením vody do neoprénu. Dobré tesnenie na zápästiach a členkoch môže výrazne obmedziť prúdenie vody vo obleku. Zipsy na týchto miestach zase zjednodušujú obliekanie a vyzliekanie. Chrániče kolienvystužené holene, obličkové a chrbticové "vankúše" sú výborným doplnkom oblekov na potápanie. Predohnuté rukávy a nohavice sú pohodlné a chránia neoprén pred zvýšeným namáhaním. Pre dlhšiu životnosť sú mnohé neoprény pokryté protioderovým nánosom. Vrecká, vnútorné i vonkajšie sú skvelým pomocníkom každého potápača.

Ako zvýšiť tepelnú izoláciu neoprénu?

Ak sme už si kúpili neoprénový oblek, v ktorom nám je chladno, alebo sa chystáme do chladnejšej vody a nechceme kupovať nový oblek, jednoduchým riešením je pridať ďalšiu tepelnú. Neoprénová vesta výrazne zvýsi náš tepelný komfort, pritom je však podstatne lacnejšia ako nový oblek. Vesty môžu byť hrubé 2, 3 i 5 mm, s rukávmi a kapucňou ale i kratšia verzia bez kapucne.

Jedoduchá starostlivosť o neoprén

Suchý oblek i mokrý neoprén po použití opláchneme v čistej vode. Ak je potrebné neoprén vyprať, použijeme špeciálne mydlo, alebo prípravok na čistenie neoprénov Mirazyme. Neoprén sušíme a skladujeme na širokom vešiaku, aby sme zabránili vyťahaniu, alebo poškodeniu ramien. Jeho životnosť predĺžime, ak budeme celoročne skladovať zavesený v izbovej teplote.

 


Môže vás zaujímať:

Ako nasadiť potápačské okuliare

Neviete ako si správne nasadiť vaše okuliare na šnorchlovanie či potápanie? Ponúkame vám jednoduchý postup, ktorý si rýchlo osvojíte. Z vlastných skúseností vieme, že ak je maska dore nasadená, tak sledovanie podmorského dna či hľadanie pokladov je maximálne pohodlné a komfortné.

 • Držte potápačské okuliare pred tvárou, tak aby nos smeroval do “vrecka“ na nos.
 • Masku nenasadzujte naťahovaním za popruh cez hlavu.
 • Skontrolujte či silikónová sukňa nie je zohnutá, ale plocho kopíruje vašu tvár. Uistite sa, že konce remienkov alebo vlasy sa nenachádzajú pod sukňou masky.V takom prípade by silikón netesnil a voda by pretekala do potápačských okuliarov.
 • Spodná časť sukne by mala priliehať medzi spodnou časťou nosa a hornou perou, približne v strede.
 • Masku priložte k tvári a prevlečte remienok cez hlavu. Remienok by mal prechádzať tesne nad ušami, v rovnej časti ako nosíte slnečné okuliare.
 • Skontrolujte, či maska pekne sedí – sukňa masky pekne kopíruje tvár nie je zohnutá dovnútra, vlasy sa nenachádzajú pod maskou.
 • Pokiaľ máte pocit voľnosti, utiahnite remienok. Masku nemusíte skladať z tváre, jednoducho chytíte konce remienka a jemne ich zatiahnete. Nezaťahujte ich prisilno, pretože jemný silikón na sukni masky sa môže prehnúť a voda natečie dovnútra.

 

Tesnenie potápaských okuliarov

Dobre padnúca maska perfektne tesní. Zistíte to veľmi jednoducho.

 • Po priložení masky k tvárí ju pritlačte a zhlboka na nadýchnite nosom. Maska by vám mala držať na tvári bez toho, aby ste ju držali.
 • Pozorne sa započúvajte či cez sukňu neuniká vzduch. Ak uniká, okuliare nesedia a pri šnorchlovaní či potápaní vám voda pretečie dovnútra.
 • Po zistení tesnenia, môžete vydýchnuť.

Muži s fúzami a bradou majú zvyčajne problém s nájdením si správnych potápačských okuliarov, ktoré im dobre tesnia. Mali by si vybrať takú, ktorá je okolo úst a líc viacej vykrojená. Profesionálny potápači, zase odporúčajú  pred ponorom či šnorchlovaním natrieť fúzy vazelínou, čím sa vyplnia všetky nerovnosti a zabráni sa tak preniknutiu vody potápačských okuliarov.

Môže vás zaujímať: Ako vybrať potápačské okuliare , zahmlievanie alebo starostlivosť o potápačské okuliare.

 

 

 

Starostlivosť o šnorchel

Starostlivosť o šnorchel, rovnako ako o všetky potápačské potreby vám prinesie dlhšiu životnosť a plnú funkčnosť. Údržba šnorchla je však veľmi jednoduchá.

 • Skôr ako šnorchel budete používať opláchnite ho v čistej vode – opláchnutím zbavíte šnorchla nečistôt, zachytené pri výrobe či preprave.
 • Po každom použití šnorchel prepláchnite čistou vodou a nechajte ho voľne vysušiť – zaschnutá slaná voda či špinavý šnorchel, môže mať neblahé účinky nielen na šnorchel ale hlavne na vaše zdravie. Väčšiu pozornosť pri čistený venujte náustku, ktorý sa vkladá do úst.

 

cressi desert dry

 

 • Suchý šnorchel Desert Dry obsahuje vnútornú klapku, preto ho chráňte pred prudkým nárazom, aby sa klapka nepoškodila.
 • Polosuché šnorchle majú v spodnej časti výdychový ventil. Je to tenká membrána o veľkosti centu, ktorá umožní vydýchnuť nadbytočnú vodu von, ale neprepustí vodu dovnútra. Je veľmi dobré ak pri oplachovaní šnorchla nazriete či je ventil čistý. Ak sa tam nachádzajú nečistoty, preplachujte šnorchel zvrchu pokiaľ sa neistoty nevyplavia.


Vďaka týmto štyrom jednoduchým radám, predĺžite životnosť šnorchla o mnoho sezón.

Môže vás zaujímať:

 

Starostlivosť o plutvy

Plutvy na potápanie, šnorchlovanie, remienkové, botičkové či plutvy na nádychové potápanie potrebujú vašu  pozornosť, aby sa vám potom mohli odvďačiť pri ďalšom používaní. Starostlivosť a údržba o ne je veľmi jednoduchá.

 • Dôkladne plutvy opláchnite čistou vodou po každom používaní – morská soľ môže postupne poškodiť plutvy.
 • Chráňte plutvy pred slnečným žiarením – plutvy nenechávajte ležať na priamom slnku. Vysoké teploty môžu mäkké časti plutiev zdeformovať.
 • Plutvy dôkladne osušte – pred uložením do skrine, plutvy nechajte dobre vyschnúť, alebo ich vysušte mäkkým materiálom.
 • Plutvy sú určené na plávanie nie na chodenie – Plutvy nie sú uspôsobené na chodenie, preto si ich obúvajte a vyzúvajte vo vode alebo tesne pred vstupom do vody.
 • Odolajte pokušeniu stáť na špičkách plutiev v plytkej vode – aj keď je to veľká zábava, na plutvy to má neblahé účinky. Nadmernú váhu plutvy nemusia vydržať.
 • Skladujte na chladnom a suchom mieste – neskladujte plutvy v kufri vášho auta. Nadmerné teplo v kufri, môže pokriviť plutvy.
 • Neskladujete plutvy na špičkách – pod váhou plutiev sa listy (čepele) môžu ohnúť, alebo narušiť.
 • Chráňte plutvy pred chemickým poškodením -  kontakt s olejmi, aerosolou či chemickými rozpúšťadlami a inými, by vážne mohli poškodiť plutvy.
 • Tiež plutvy chráňte pred mechanickým poškodením.


Stačí trocha starostlivosti, čistá voda a dobré uskladnenie a vaše plutvy vám budú slúžiť dlhé roky.

Môže vás zaujímať:

Starostlivosť o neoprény

Neoprénový oblek je vyrobený z vysokokvalitných materiálov, ktorý vám bude pri správnom používaní a dobrej starostlivosti slúžiť po dlhú dobu. Prinášame Vám jednoduché a cenné rady:

 • Najzákladnejším pravidlom je vybrať si správnu veľkosť neoprénu. Pod veľký neoprén zateká voda, malý môže natiahnutý na tele popraskať.
 • Pred oblečením neoprénu zmyte opaľovacie krémy, oleje z vašej pokožky - tieto prípravky môžu pri styku oblek poškodiť.
 • Pri obliekaní dbajte na to, aby ste nemali na sebe hodinky, šperky a iné veci, ktoré by mohli oblek poškodiť.
 • Neoprénový oblek obliekajte a vyzliekajte tak, aby ste ho nepoškodili nechtami.
 • Vyhnite sa prílišnému naťahovaniu alebo šklbavému obliekaniu neoprénu na telo – nadmerné naťahovanie či šklbavé obliekanie by mohli neoprén alebo jeho švy poškodiť.
 • Zo zipsom manipulujte tak, aby ste ho nepoškodili prípadne nezadreli.
 • Na údržbu zipsov používajte vosk alebo iné prípravky špeciálne na to určené. 
 • Po každom použití neoprénový oblek poriadne prepláchnite z vnútornej aj vonkajšej strany v čistej, sladkej vode – poriadne nevyčistený neoprén smrdí a zaschnuté nečistoty ho môžu poškodiť.
 • Silné znečistenie odstráňte teplou vodou a jemnou kefkou, poprípadne mydlovým roztokom. 
 • Neoprén je možné prať v práčke (nie však veľmi často) a na 30°C (poprípadne ako je na štítku uvedené). 
 • Nepoužívame žiadne chemické prostriedky ani prací prášok, stačí bežný saponát alebo prípravky špeciálne na to určené. V našej ponuke nájdete čistič neoprénov McNett - MyraZyme, ktorý účinne odstráni pleseň a zápach z neoprénu. 
 • V žiadnom prípade ho nevysúšajte ! Nežmíchajte ! - vyčistený oblek zaveste na vešiak a nechajte ho voľne vysušiť, no v žiadnom prípade ho nesušte na slnku ani v blízkosti akéhokoľvek tepelného zdroja.
 • Neoprén skladujeme v skrini zavesený na vešiaku a otočený naruby. Neprekladajte ho ani nijak nezohýbajte. 
 • Na roztrhaný neoprén použite špeciálne lepidlo na neoprény McNett - Aquaseal. Zalepte poškodenú časť podľa priloženého návodu. Vytvorí sa pružný spoj, ktorý má rovnakú odolnosť ako pôvodný materiál.
 
Môže vás zaujímať: Ako si vybrať neoprén ?
 
 

Stránka 2 z 3 - 21 položiek celkom