PREDAJŇA v Bratislave je OTVORENÁ v pracovné dni od 8:30 do 17:00. Všetok tovar označený SKLADOM si môžete vyskúšať a kúpiť.

Ako vybrať neoprén na potápanie a šnorchlovanie

Pri šnorchlovaní, potápaní a vodných športoch trávime vo vode veľa času. Aj keď to okamžite necítime, voda dokáže ochladiť ľudské telo až 20-krát rýchlejšie ako vzduch. Ak je na brehu 25°C, je nám príjemne teplo. Ak však v 25°C vode strávime dlhší čas, po chvíli cítime chlad. Práve neoprén je skvelým oblečením pre vodné športy. Jeho základnou funkciou je ochrana pred chladom. Sekundárne nás chráni pred poškriabaním, porezaním, bodnutím aj prípadnými chemickými látkami, ktoré sa môžu vo vode nachádzať.

Neoprény na šnorchlovanie a potápanie sa od plaveckých a freedivingových výrazne odlišujú, a to najmä v odolnosti materiálu, povrchových úpravách a v strihu.

Dĺžka a strih neoprénu

Na šnorchlovanie v prímorských destináciách v slnečnom počasí sa najčastejšie používajú krátke neoprény tj. s krátkymi nohavicami a rukávmi. Krátky neoprén výborne chráni jadro tela a udržiava ho v teple.
V prípade, že sa chystáte šnorchlovať dlho alebo v chladnejšej vode, odporúčame zvoliť dlhý neoprén, resp. celotelovú kombinézu. Také sa využívajú aj na potápanie sa do väčších hĺbok. Niektorí potápači preferujú aj ochranu hlavy - kuklu, prípadne ďalšie doplnky ako sú rukavice, topánky alebo ponožky. Telo je tak kompletne zahalené neoprénom a pobyt v chladnej vode je podstatne príjemnejší. 

.
.
.

Hrúbka neoprénu

Hrúbka použitého materiálu najviac ovplyvňuje náš tepelný komfort a celkový pocit. Čím hrubší neoprén zvolíme, tým bude teplejší, resp. tým lepšie izoluje. Zároveň však platí, že čím je neoprén hrubší, tým ťažšie sa v ňom pohybuje.

Orientačná tabuľka teploty vody a hrúbky neoprénu:

Približná teplota vody  Odhadovaná hrúbka neoprénu*
nad 30°C 0,5 - 1mm
25 - 29°C 2mm
21 - 28°C 3mm
15 - 20°C 5mm
10 - 18°C 7mm

 

 *Výber hrúbky neoprénu je veľmi individuálna záležitosť pretože každý z nás vníma chlad inak.  Najčastejšie využívanými neoprénmi na šnorchlovanie sú 2,5mm alebo 3mm. Hrubšie neoprény, často 5mm a viac, sa používajú vo veľmi studenej vode, pri potápaní vo väčších hĺbkach kde je voda studenšia, alebo pri niekoľkohodinovom pobyte vo vode (napríklad pri hlbokom ponore alebo oprave lode).

Veľkosť neoprénu 

Pri všetkých neoprénoch na šnorchlovanie aj potápanie sú uvedené individuálne veľkostné tabuľky. U neoprénov platí, že je lepší radšej trochu menší, ale natoľko pohodlný, aby sme sa v ňom mohli hýbať a dýchať, ako zbytočne väčší so vzduchovými bublinami, ktoré neskôr vyplní chladná voda. U celotelových oblekov sú dôležité aj zápästia, členky a krk, kde by nemala presakovať voda. Preto môže byť prvé obliekanie neoprénu náročnejšie a pravdepodobne sa zapotíte. Ak je to však veľká námaha a potrebujete pomoc, siahnite po väčšej veľkosti.
Ak si neviete pre seba nájsť vhodný neoprén, nezúfajte. Kontaktujte nás, ušijeme vám neoprénový oblek na mieru.

.
.
.

 

Ako dodatočne zvýšiť tepelnú izoláciu neoprénu?

Ak už svoj neoprénový oblek máte, ale stále vám je chladno alebo sa chystáte do chladnejšej vody, nemusíte si kupovať celý nový oblek. Jednoduchým riešením je pridať ďalšiu tepelnú, resp. izolačnú vrstvu. Neoprénová vesta alebo tričko výrazne zvyšuje tepelný komfort, pritom je však lacnejšie ako nový oblek.   

Môže vás zaujímať: