Vyberáme správny neoprén

Pri plávaníšnorchlovanípotápaní a ďalších vodných športoch trávime vo vode veľa času. Aj keď to okamžite necítime, voda dokáže ochladiť ľudské telo až 20 krát rýchlejšie ako vzduch. Ak je na brehu 25°C, je nám príjemne teplo. Ak však ležíme dlhšie v 25°C vode, po chvíli ucítime chlad. Práve neoprén je skvelým oblečením pre vodné športy. Jeho základnou funkciou je ochrana pred chladom. Sekundárne nás chráni pred poškriabaním, porezaním, bodnutím i prípadnými chemickými látkami, ktoré sa môžu vo vode nachádzať. 

Kvalita a cena neoprénu sa odvíja od jeho hrúbky, spôsobe šitia a doplnkových funkcií. Krátky, tenký, základný neoprén môžete kúpiť už od 50-60€. Napríklad Agama Tropic. Naopak dlhé, hrubé, neoprénové obleky do chladnej vody s mnohými doplnkami môžu stáť aj 600-700€. Napríklad Cressi Atlantis.

Suchý oblek alebo mokrý neoprén?

Ak sa plánujeme potápať vo vode, ktorej teplota klesá pod 10°C, rozumnou voľbou je suchý oblek. Ten má v chladnej vode ale i vo vetre výborné izolačné vlastnosti. Jeho nevýhodou je vysoká cena, vyššia náročnosť na obliekanie, skladovanie i používanie. Ak ja teplota vody vyššia ako 10°C, vhodné sú tzv. mokré neoprény. Mokré, pretože sa do nich dostane malé množstvo vody. Tú si naše telo ohreje a vytvorí tak ďalšiu izolačnú vrstvu. Ako prvé pri výbere neoprénu zvolíme vhodnú hrúbku.

Hrúbka neoprénuDlhý neoprénový oblek Cressi Diver 5mm

Hrúbka použitého materiálu najviac ovplyvňuje náš tepelný komfort a celkový pocit. Čím hrubší neoprén zvolíme, tým bude teplejší, resp. tým lepšie izoluje. Avšak čím hrubší neoprén, tým ťažšie sa v ňom pohybuje. Hrúbku si vyberajme podľa teploty vody a ročného obdobia kedy budeme neoprén najčastejšie použivať. Neoprény sa vyrábajú v hrúbke od 1 mm až do 9 mm. Z nich sa najčastejšie používajú 3mm do teplej, 5 mm do miernej a 7 mm do studenej vody

Orientačná tabuľka teploty vody a hrúbky neoprénu:

  • teplota vody nad 30°C je vhodný 0,5 -1 mm neoprén, napríklad ultra tenká kombinéza Cressi One na plávanie a šnorchlovanie
  • teplota vody 25-29°C je vhodný 2 mm neoprén, napríklad dámsky Cressi Lido na dovolenkové šnorchlovanie
  • teplota vody 21-28°C je vhodný 3 mm neoprén, napríklad strečový Agama Evolution vhodný na potápanie, kiteboarding a ďalšie vodné športy 
  • teplota vody 15-20°C je vhodný 5 mm neoprén, napríklad Cressi Diver s kuklou na potápanie
  • teplota vody 10-18°C je vhodný 7 mm neoprén, napríklad Cressi Lontra s kuklou na potápanie
  • do chladnejšej vody je vhodný suchý oblek

 

Tabuľku berte len orientačne. My čo máme extra izolačnú vrstvu vo forme tuku a dobre znášame chlad, si môžme dovoliť obliecť tenší neoprén. Naopak, ak vám drkocú zuby už pri pohľade na chladnejšiu vodu, siahnite po teplejšej verzii, alebo pridajte pod oblek neoprénovú vestu

Šitie a švy

Okrem neoprénového materiálu a jeho hrúbky je dôležité aj akým spôsobom sú jednotlivé diely k sebe spojené. To má veľký vplyv na jeho izolačné vlastnosti i životnosť. Lepené spoje sú najmenej pevné, a nájdeme ich u najlacnejších modelov. Overlock je pevnejší steh, ktorý spája dve časti neoprénu z vnútornej strany, preto môže niekedy škriabať. Ak je overlockový spoj veľmi namáhaný, prepúšťa vodu. Slepý steh je veľmi pevný spoj, pri ktorom sú dva diely neoprénu najskôr k sebe prilepené a neskôr len ich vnútorné časti prešité. Tento typ konštrukcie je veľmi príjmený pri nosení, dobre odoláva vode, preto sa nachádza na drahších oblekoch. Pre lepšiu vodotesnosť sú švy často podlepené. Bezšvové spoje sú úplne hladké, veľmi príjemné, spájané vysokou teplotou. Používané sú najme freedivermi.

Dĺžka a strih neoprénu

Krátky neoprén je obvykle jednodielny oblek s krátkymi rukávmi i nohavicami. Tradične je 2 až 3 mm hrubý, vhodný na plávanie, šnorchlovanie a ďalšie vodné športy v teplých vodách, na letných dovolenkách a v letných mesiacoch u nás. Obľúbený model je Agama Funky short, používaný aj surfermi a windsurfermi. Najčastejšie však môžete vidieť dlhý, jednodielny, neoprénový oblek dostupný v hrúbkach od 1 do 9 mm, podľa teploty vody. Určený je najmä na potápanie v chladnej a studenej vode. Do veľmi studenej vody je vhodný neoprénový oblek s kapucňou. Výbornou voľbou je oblek Cressi Diver.

Veľkosť neoprénu 

U neoprénu platí, že radšej trochu menší, ale natoľko pohodlný, aby sme sa v ňom mohli hýbať a dýchať:), ako zbytočne väčší so vzduchovými bublinami, ktoré neskôr vyplní chladná voda. U oblekov sú dôležité aj zápästia, členky a krk, kde by nemala veľmi presakovať voda. Preto môže byť prvé obliekanie neoprénu náročnejšie, a pravdepodobne sa zapotíte. Ak je to však veľká námaha a potrebujete pomoc, siahnite po väčšej veľkosti.

Ak si neviete pre seba nájsť vhodný neoprén, nezúfajte. Kontaktujte nás, ušijeme vám neoprénový oblek na mieru.

Doplnky a voliteľné časti

Kapucňa je výbornou ochranou pred chladom, i pred zatečením vody do neoprénu. Dobré tesnenie na zápästiach a členkoch môže výrazne obmedziť prúdenie vody vo obleku. Zipsy na týchto miestach zase zjednodušujú obliekanie a vyzliekanie. Chrániče kolienvystužené holene, obličkové a chrbticové "vankúše" sú výborným doplnkom oblekov na potápanie. Predohnuté rukávy a nohavice sú pohodlné a chránia neoprén pred zvýšeným namáhaním. Pre dlhšiu životnosť sú mnohé neoprény pokryté protioderovým nánosom. Vrecká, vnútorné i vonkajšie sú skvelým pomocníkom každého potápača.

Ako zvýšiť tepelnú izoláciu neoprénu?

Ak sme už si kúpili neoprénový oblek, v ktorom nám je chladno, alebo sa chystáme do chladnejšej vody a nechceme kupovať nový oblek, jednoduchým riešením je pridať ďalšiu tepelnú. Neoprénová vesta výrazne zvýsi náš tepelný komfort, pritom je však podstatne lacnejšia ako nový oblek. Vesty môžu byť hrubé 2, 3 i 5 mm, s rukávmi a kapucňou ale i kratšia verzia bez kapucne.

Jedoduchá starostlivosť o neoprén

Suchý oblek i mokrý neoprén po použití opláchneme v čistej vode. Ak je potrebné neoprén vyprať, použijeme špeciálne mydlo, alebo prípravok na čistenie neoprénov Mirazyme. Neoprén sušíme a skladujeme na širokom vešiaku, aby sme zabránili vyťahaniu, alebo poškodeniu ramien. Jeho životnosť predĺžime, ak budeme celoročne skladovať zavesený v izbovej teplote.

 


Môže vás zaujímať: