Vyberáme správne plavecké okuliare

 

V prvom rade si povedzme, že žiadne plavecké  okuliare, nesadnú všetkým. Takisto ako nenájdete tvár, na ktorú by sadli každé okuliare. Každý sme iný, so špecifickými črtami tváre a tvarom očí, preto každému sedia iné okuliare. Ak budete čítať ďalej, dozviete sa ktorý model je vhodný pre vás.

Zateká vám do okuliarov?

Obočie, nadočnicové oblúky, ostré črty tváre, materské znamienko, to je len zopár z dôvodov, prečo vám môžu okuliare zatekať. Ak je to váš problém, siahnite po okuliaroch so širokým, kvalitným tesnením, ktoré prekryje slabé miesta a umožní vam opäť plávať bez starostí. Spoľahnúť sa môžte na Cressi Planet, alebo Aqua Sphere Vista, oboje z kvalitných materiálov, sedia takmer na každej tvári a skvele tesnia. 

Tlačia vás okuliare na očiach? Zanechávajú nepekné otlačenie?

Prvá rada je kvalitné nesnenie a nedoťahovať okuliare zbytočne silno. Ak ani to nepomohle, siahnite po väčších okuliaroch so širším rámom, ktoré nebudú namáhať citlivú pokožku okolo očí. Dobrým modelom je Cressi Planet alebo Speedo AquaPulse Max Mirror 2 s anatomicky tvarovaným silikónom.

plavecke okuliare Michael Phelps so zrkadlovými šošovkami, v obchode Plutvy.sk

Okuliare vám nedržia na tvári, šmýkajú sa?

Vyberte si okuliare so širokým, alebo rozdvojeným remienkom, ktorý vám okuliare uchytí na dvoch miestach naraz. Odporučiť môžme tréningové Speedo Futura Biofuse a Aqua Sphere Kaiman Exo.

Zahmlievajú sa vám plavecké okuliare?

Zahmlievanie je bežný problém. Rozdielne teplota vášho tela, vzduchu, vody a vlhké prostredie vytvárajú malé kvapôčky vody, ktorá sa usádzajú na vnútornej strane okuliarov. Vo výrobe sú takmer každé okuliare naimpregnované vrstvou proti zahmlievaniu. Tú však bežným používaním z okuliarov vymyjete. Riešenie je jednoduché, použite prostriedok proti zahmlievaniu, tzv Anti-fog. Ten nanesiete na šošovky z vnútornej strany, necháte uschnúť a desiatky minút máte opäť krásny výhľad. Pri ďalšom plávaní len zopakujete postup. 

Potrebujete dioptrické plavecké okuliare?

Voda sama skresľuje a predmety sa zdajú bližšie ako sú. Ak nosíte dioptrické okuliare, toto skreslenie je pre vás ešte silnejšie. Riešením sú dioptrické plavecké okuliare. Obľúbené modely sú: Aqua Sphere Eagle s rozsahom dioptrií od -1,5 do -6, alebo Speedo Pulse, ktoré môžete mať s dioptriami od -1,5 do -8.  

dioptrické plavecké okuliare pre deti a dospelých, v obchode Plutvy.sk

Potrebujete okuliare na plávanie vonku?

Ak plávate často vonku, pre zníženie oslnenia, a slnečných odleskov siahnite po tmavých, zrkadlových, alebo polarizovaných šošovkách. Tmavé šošovky znižujú slnečný jas. Zrkadlové odrážajú najviac slnečných lúčov a posyktujú najlepšiu viditeľnosť počas jasných slnenčých dní. Polarizačné šošovky znižujú odlesky podobne ako zrkadlové, majú však klasickú tmavú farebnú úpravu. Plavecká maska Cressi Skylight má tmavé aj zrkadlové šošovky, ak chcete fotochromatické, siahnite po Aqua Sphere Kayenne.

Aká farba šošoviek je pre mňa vhodná?

  • Zrkadlové šošovky odrážajú jas a oslnenie. Sú skvelé pre plávanie na prírodných vodách v lete, alebo výrazne osvetlených bazénoch. Náš tip: Michael Phelps Xceed Titanum a  Speedo AquaPulse Max Mirror 2.
  • Dymové šošovky znižujú priepustnosť svetla do očí a celkový jas, bez výrazného skreslenia farieb. Vhodné sú najmä na letné plávanie vonku. Náš tip: Aqua Sphere Kayenne a plavecká maska Cressi Skylight
  • Modré šošovky poskytujú lepšiu viditeľnosť a znižujú povrchové osvetlenie v jasnom svetle. Sú ideálne sú pre plávanie ráno a večer v krytých bazénoch a plavárniach. Náš tip: Michael Phelps Xceed a TYR Blackhawk Racing.
  • Zelené šošovky minimalizujú skreslenie farieb pri nízkom osvetlení. Vhodné najmä na plávanie v krytej plavárni. Náš tip: Speedo Mariner Mirror.
  • Fialové šošovky, ich cieľom je znížiť povrchové osvetlenie z vody a poskytnúť väčšiu viditeľnosť v jasnom svetle. Vhodné na plávanie vo vnútri, i vonku.
  • Ružové šošovky pridávajú červené tóny, vytvárajú najlepší kontrast proti zelenému a modrému pozadiu. Vhodné predovšetkým do bazéna. Náš tip: Topswim Winners.
  • Červené šošovky výborne zvyšujú kontrast najmä pri slabšom osvetlení. Ich farebné spektrum výrazne mení farby.
  • Priehľadné šošovky ponúkajú čistý výhľad, plné spektrum farieb. Vhodné sú najmä na plávanie v uzavretých priestoroch, pri slabej viditeľnosti, alebo večer. Náš tip: Michael Phelps K180, Speedo Speedsocket 2Aqua Sphere Kaiman Exo.
  • Polarizačné šošovky neprepustia nepríjemné slnečné lúče, od vodnej hladiny, vďaka čomu zelpšujú viditeľnosť, zvyšujú kontrast a prispsievajú k pohodliu a bezpečnosti pri plávaní vonku. Náš tip: Aqua Sphere Kayenne

 

Žiadne okuliare na vás nevyzerajú dobre? Nevyzeráte v nich "cool"?

Niektoré okuliare sú štýlové, úplne automaticky priťahujú pozornosť a sú "lapačom pohľadov". Pre ženy sú to Michael Phelps K180 v ružovom prevedení, a muži zaujmú modelom Speedo Fastskin Elite v červeno čiernom prevedení.

Ak pominieme zopár skutočne nevhodných modelov, ktoré môžete nájsť v supermarketoch niekde medzi záhradnou technikou a bazénovými doplnkami, zlé okuliare neexistujú. Len zle zvolený model, ktorý vám nesadne. Aby sa to nestalo aj vám, radi vám pri výbere pomôžeme, poradíme, stačí nám zavolať, napísať, alebo sa zastavte u nás v Showroome Plutvy.sk

Prevádzkovateľ webu 22 s.r.o., ako správca osobných údajov, spracováva na tomto webe súbory cookies pre zlepšovanie prostredia webových stránok, na analytické účely a pre cielenú reklamu. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie.