Vyberáme správne plavecké okuliare

 

V prvom rade si povedzme, že žiadne plavecké  okuliare, nesadnú všetkým. Takisto ako nenájdete tvár, na ktorú by sadli každé okuliare. Každý sme iný, so špecifickými črtami tváre a tvarom očí, preto každému sedia iné okuliare. Ak budete čítať ďalej, dozviete sa ktorý model je vhodný pre vás.

Zateká vám do okuliarov?

Obočie, nadočnicové oblúky, ostré črty tváre, materské znamienko, to je len zopár z dôvodov, prečo vám môžu okuliare zatekať. Ak je to váš problém, siahnite po okuliaroch so širokým, kvalitným tesnením, krtoré prekryje slabé miesta a umožní vam opäť plávať bez starostí. Spoľahnúť sa môžte na Cressi Saturn Crystal, alebo AquaSphere Vista, oboje z kvalitných materiálov, výborne sedia na tvári a tesnia. 

Zahmlievajú sa vám plavecké okuliare?

Zahmlievanie je bežný problém. Teplota vášho tela, Rozdielne teplota vášho tela, vzduchu, vody a vlhké prostredie vytvárajú malé kvapôčky vody, ktorá sa usádzajú na vnútornej strane okuliarov. Vo výrobe sú takmer každé okuliare naimpregnované vrstvou proti zahmlievaniu. Tú však bežným používaním z okuliarov vymyjete. Riešenie je jednoduché, použite prostriedok proti zahmlievaniu, tzv Anti-fog. Ten nanesiete na šošovky z vnútornej strany, necháte uschnúť a na pár desiatok minút máte opäť krásny výhľad. Pri ďalšom plávaní len zopakujete postup. 

Potrebujete dioptrické plavecké okuliare?

Voda sama skresľuje a predmety sa zdajú bližšie ako sú. Ak nosíte dioptrické okuliare, toto skreslenie je pre vás ešte silnejšie. Riešením sú dioptrické plavecké okuliare. Obľúbené modely sú: Aqua Sphere Eagle s dioptriami s rozsahom dioptrií od -1 do -6, alebo Speedo Pulse, ktoré môžete mať s dioptriami od -1,5 do -8.  

Potrebujete okuliare na plávanie vonku?

Ak plávate často vonku, pre zníženie oslnenia, a slnečných odleskov siahnite po tmavých, zrkadlových, alebo polarizovaných šošovkách. Tmavé šošovky znižujú slnečný jas. Zrkadlové odrážajú najviac slnečných lúčov a posyktujú najlepšiu viditeľnosť počas jasných slnenčých dní. Polarizačné šošovky znižujú odlesky podobne ako zrkadlové, majú však klasickú tmavú farebnú úpravu. Plavecká maska Cressi Skylight má tmavé aj zrkadlové šošovky, ak chcete fotochromatické, siahnite po Aqua Sphere Kayenne.

Saturn Crystal plavecké okuliare

Aká farba šošoviek je pre mňa vhodná?
  • Zrkadlové šošovky výborne tlmia jas a oslnenie. Skvelé pre plávanie na prírodných vodách v lete, alebo výrazne osvetlených bazénoch. Náš tip: BornToSwim Racer,  Speedo AquaPulse Max Mirror 2 a Michael Phelps Xceed.
  • Dymové šošovky znižujú priepustnosť svetla do očí a celkový jas, bez výrazného skreslenia farieb. Vhodné sú najmä na letné plávanie vonku. Náš tip: Aqua Sphere Kayenne, Speedo AquaPure a Cressi Saturn Crystal
  • Modré šošovky poskytujú lepšiu viditeľnosť a znižujú povrchové osvetlenie v jasnom svetle. Sú ideálne sú pre plávanie ráno a večer v krytých bazénoch a plavárniach. Náš tip: Michael Phelps XceedSpeedo Aquapure.
  • Zelené šošovky minimalizujú skreslenie farieb pri nízkom osvetlení. Vhodné najmä na plávanie v krytej plavárni. Náš tip: Speedo Mariner Mirror.
  • Fialové šošovky, ich cieľom je znížiť povrchové osvetlenie z vody a poskytnúť väčšiu viditeľnosť v jasnom svetle. Vhodné na plávanie vo vnútri, i vonku.
  • Ružové šošovky pridávajú červené tóny, vytvárajú najlepší kontrast proti zelenému a modrému pozadiu. Vhodné predovšetkým do bazéna.
  • Červené šošovky výborne zvyšujú kontrast najmä pri slabšom osvetlení. Ich farebné spektrum výrazne mení farby.
  • Priehľadné šošovky ponúkajú čistý výhľad, plné spektrum farieb. Vhodné sú najmä na plávanie v uzavretých priestoroch. Náš tip: Speedo AquaPure a Cressi Fox.

 

Okuliare vám nedržia na tvári, šmýkajú sa?

Vyberte si okuliare so širokým, alebo rozdvojeným remienkom, ktorý vám okuliare uchytí na dvoch miestach naraz. Dobrou voľbou sú Cressi Right a Speedo Rift.

Tlačia vás okuliare na očiach? Zanechávajú nepekné otlačenie?

Siahnite po väčších okuliaroch so širším rámom, ktoré nebudú namáhať citlivú pokožku okolo očí. Dobrým modelom je Cressi Planet alebo Speedo AquaPulse Max Mirror 2 s anatomicky tvarovaným silikónom.

Žiadne okuliare na vás nevyzerajú dobre? Nevyzeráte v nich "cool"?

Niektoré okuliare sú štýlové, úplne automaticky priťahujú pozornosť a sú "lapačom pohľadov". Pre ženy sú to Cressi Saturn Crystal v ružovej farbe, muži zaujmú modelom Speedo AquaPulse Max Mirror 2.

Ak pominieme zopár skutočne nevhodných modelov, ktoré môžete nájsť v supermarketoch niekde medzi záhradnou technikou a zimnými pnuematikami, zlé okuliare neexistujú. Len zle zvolený model, ktorý vám nesadne. Aby sa to nestalo aj vám, radi vám pri výbere pomôžeme, poradíme, stačí nám zavolať. 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.