Neplávajte len tak!


Cítiť sa slobodne, s ľahkosťou prekonať odpor dvanásťkrát väčší ako je odpor vzduchu. Robiť saltá vpred, aj vzad, nebáť sa pádu. Uvoľniť telo, dopriať duši endorfíny. Spáliť 26,795 KJ za jeden deň. Neviete, o čom bude reč? Predsa o najzdravšom pohybe, pri ktorom naštartujete všetky životné funkcie. Tento všestranný účinok na váš organizmus má plávanie.

Plávanie odborníci považujú za najzdravší pohyb. Dá zabrať srdcovo – cievnemu systému, precvičí dýchanie a pohybový aparát, prebudí metabolizmus. Vplýva na nervový systém a aj na žľazy s vnútornou sekréciou. To všetko jedným záberom rúk a nôh. Ani samotná chôdza nie je pre človeka tak prospešná, ako pohyb vo vode. Dá sa ním kompenzovať pracovné zaťaženie, regulovať krvný tlak, alebo aj zabrániť vzniku plochých nôh. Je tiež ideálnou aktivitou pre deti. Vo vode vydržia dlho, a preto formuje ich správne držanie tela. V neposlednom rade ich aj dostatočne unaví. Seniorom pomáha pri regenerácii organizmu, športovcom ako vhodná rekonvalescencia po zranení. Zdá sa, že nemá nijaké negatíva. Ak plávate správne!

Plávanie, to je fyzika
Za všetko pozitívne, čo plávanie prináša, môže vodné prostredie. Ste vystavení napospas fyzikálnym vlastnostiam tohoto živlu. Hydrostatický tlak pôsobí až na okostnicu, teda prejde všetkými lymfatickými a krvnými cievami. Predstavte si elastickú bandáž, ktorá pevne zatlačí, no predsa jemne obopne vaše končatiny. Presne takto tlak účinkuje, čo je veľmi prospešné pre väzivá a puzdrá kĺbov. Kĺby sú vo vode stabilnejšie. Okrem toho, tlak príjemne nadľahčuje. Ak je vaša hmotnosť približne 70 kg a ponoríte sa do vody po krk, vážite len 8 kg. Tak náročný pohyb, ako je plávanie, by ste na súši len ťažko vykonali, asi by to bolo aj bolestivé.
Voda, vzhľadom na svoju hustotu, kladie pohybujúcemu sa telu väčší odpor ako vzduch. Ak zrýchlite, odpor stúpa. Čím viac pridávate na tempe, tým viac posilňujete jednotlivé svalové skupiny. Rýchlosťou teda viete regulovať fyzickú záťaž. Stáť na jednom mieste dlho asi aj tak nevydržíte. Vo vode totiž strácate teplo oveľa rýchlejšie. Môže za to jej 340 krát vyššia tepelená teplota. Krv preto nie je v tele rovnomerne rozdelená, činnosť srdca je zrýchlená. Nádychmi a výdychmi dostávate do tela kyslík potrebný na vykonanie pohybu. Trénujete i kapacitu pľúc.

Vo vode to roztočíte
Plávanie teda všestranne vplýva na váš organizmus a:
- podporuje správne držanie tela
- formuje problémové partie
- odbúrava tuky
- zlepšuje fyzickú kondíciu
- skvalitní psychickú odolnosť, eliminuje stres
- buduje imunitu, zvyšuje obranyschopnosť organizmu
- zapája do práce svaly, ktoré nie sú bežne používané


Na druhej strane, je vo vode väčšie riziko nesprávne vykonaného pohybu. Ako nám povedala fyzioterapeutka Bc. Viktória Fojtlínová z piešťanských kúpeľov, plávanie sa minie účinkom, ak nepoznáte jeho techniku: “Väčšina ľudí skutočne pláva zle. Využijú len zlomok toho, čo im môže táto činnosť priniesť. Technika plávania spočíva nielen v správnom prevedení pohybu, ale aj v správnom dýchaní a schopnosti vznášať sa i splývať vo vode. Maximálne dôležitou je tiež orientácia a vnímanie vo vodnom prostredí.”

 

Hlavná zásada nepustí
Existuje viacero plaveckých štýlov, no pri všetkých platí jedna spoločná zásada. Nebáť sa ponoriť hlavu pod vodu. Ak ju držíte neustále nad hladinou, škodíte tým krčnej chrbtici a zbytočne namáhate ramená. Naviac, nedýchate pravidelne a nevyužijete tak celú kapacitu pľúc. Prichádzate aj o pravý relax, ktorý poskytne svet pod vodou. “Pri plávaní s hlavou nad vodou sa telo približuje k svojej vertikálnej polohe podobnej chôdzi. Vôbec to neprospieva pohybovému aparátu, stavce krčnej chrbtice sú v nesprávnej polohe. Nohy siahajú ku dnu a z tejto pozície musíte čeliť väčšiemu odporu vody, “ vysvetľuje fyzioterapeutka Fojtlínová. Naučte sa splývať s vodou celým telom. Ak máte strach hlavu ponoriť, prekonať vám ho pomôže jednoduché cvičenie: napustite si umývadlo vlažnou vodou a s výdychom doň pomaly vnorte hlavu. Opakujte niekoľkokrát. Uvidíte, že rozvírená voda nemá tendenciu natiecť vám do úst. Nápomocnými vám budú aj plavenské okuliare (prelink na stránku https://www.plutvy.sk/plavecke-okuliare/) a neoprénová plavecká čiapka (prelink
https://www.plutvy.sk/plavecke-ciapky/hiko-neo-1-5-mm/).

Na plaváreň si nezabudnite vziať
Plavecké okuliare
Plaveckú čiapku
Rýchloschnúci uterák
Ale aj:
Plaveckú dosku
Plávajúci opasok, ak chcete trénovať
(prelinky na produkty)

#zdravie #plavanie #rehabilitacia #znak #bolesti_chrbta